2014. január 31., péntek

Ismerjük meg egymást!

Szerától származik az ötlet, hogy a gasztrobloggerek ismerjék meg jobban egymást. Hét titkot kell elárulnia mindenkinek saját magáról, és további hét embert kell megneveznie, akinek kíváncsi a titkaira. Rubin Konyhájától és a Rendes csajoktól kaptam a megtisztelő felkérést a játékra, íme az én hét kis titkom:

1. Grafomán közgazdász vagyok, Tatabányán élek, a Polgármesteri Hivatalban dolgozom, pályázati referensként uniós projektek megvalósításán munkálkodom.

2. Filmmániám teljesen elhatalmasodott rajtam, amikor múlt tavasszal egy filmblog tagja lettem, olyannyira elfajultam, hogy tavaly ősszel beiratkoztam a Werk Akadémia filmes szakára, ami úgy megtetszett, hogy már a második félévet taposom (és lenulláztam a bankszámlámat miatta, de valamit valamiért)

3. Imádok olvasni, nálunk ez családi vonás, ezért kedvenc (=egyetlen) húgommal kis családi kultúrblogot indítottunk a saját örömünkre, amelyen megosztjuk olvasmányélményeinket a nagyvilággal.

4. Egész életemben betegesen rettegtem a kutyáktól, ezért nagyot nézett a család, amikor pár évvel ezelőtt úgy döntöttem, hogy menhelyről örökbe fogadok egy kutyust. Az első félévet nem tudom, hogyan éltük túl, de Szimba ma már egy teljesen elkényeztetett imádni való rosszcsont, aki cirka két másodperc alatt le tud  venni a lábamról a kis gomb szemével:
5. Néhány évvel ezelőttig messzire kerültem a konyhát, a teakészítésig jutottam el, de az egyetemi diplomám megszerzése után végre maradt energiám Kulinária szépségeinek felfedezésére. Abszolút nulláról kezdtem, és egyre jobban beleszerettem a sütés-főzésbe. Imádok új ízeket, ételeket kipróbálni, kíváncsiságom határtalan, a blognak köszönhetően a család pedig már megszokta, hogy előbb fényképezés van, utána lehet nekiesni a nasiknak.

7. Színházfüggő vagyok, ezen belül musicalfüggő, a kedvenc darabom a Nyomorultak.

6. Elsőfokú Sherlock Holmes függőségben szenvedek, már angolul is megvettem a Doyle novellákat, természetesen a teljes Jeremy Brett főszereplésével készült tévésorozat ott sorakozik a tévé mellett, mellettük a Sherlock első két évada (a harmadikon majdnem elsírtam magam, annyira gyenge lett, nem hiszem, hogy valaha is meg fogom nézni még egyszer). A kedvenc színészem Benedict Cumberbatch (nem, nem a Sherlock, hanem a Hawking és a Frankenstein miatt). Hardcore Star Trek fan lévén nagyon örültem neki, hogy a Star Trek legújabb részében ő volt a főgonosz, és természetesen mindenkit lemosott a vászonról.

Ennyi elég is belőlem, lássuk, mely blogok gazdáinak titkaira vagyok kíváncsi:

Köszönöm a játékot!

2014. január 29., szerda

Rakott mákos tészta

Mákos tésztát akarok! Most! De mivel rólam van szó, az nem elég, hogy csak simán ráöntöm a mákot a tésztára és ennyi, egy kicsit azért fel kellene turbózni. Nosza, irány a net, valami gyors, de mégis extra mákos tészta recept ügyében. gyorsan rá is leltem a hangulatomnak megfelelőre a nosaltyn. Semmi különleges hozzávaló nincs benne, mégis sokkal gazdagabb az ízvilága, mint a sima mákos tésztának. Finom ebéd lett belőle, érdemes kipróbálni.

Rakott mákos tészta
Hozzávalók:
- 50 dkg szélesmetélt (nekem csak rövidmetélt volt otthon, az is tökéletesen betöltötte a funkciót)
- 1 ek olaj
- 20 dkg darált mák
- 12 dkg porcukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 3 dl tejföl
- 1 db tojás
- 20 dkg sárgabarack lekvár
- zsemlemorzsa, vaj a tepsi kikenéséhez
Elkészítés:
A mákot és a porcukrot összekeverjük egy tálban.
A tésztát enyhén sós, lobogó vízben - amelybe egy ek olajat is teszünk - kifőzzük, majd leszűrjük.
Egy nagy tálban összekeverjük a tésztát a mákkal.
Egy magasabb falú tepsit (22x38 cm) kikenjük vajjal, majd megszórjuk zsemlemorzsával.
A tepsibe beletesszük a mákos tészta felét, egyenletesen elosztjuk rajta a baracklekvárt, majd ráhalmozzuk a maradék tésztát,
Egy tálban (imádni fogjuk a mosogatást..) elkeverjük a tejfölt 1 ek porcukorral, a vaníliás cukorral és a tojással. Ráöntjük a tészta tetejére, egyenletesen elkenjük rajta.
A tepsit 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és kb. fél óra alatt készre sütjük.
Ha langyosra hűlt, szeleteljük, és behabzsoljuk. Mákos tészta de luxe!
 Jó étvágyat!

2014. január 27., hétfő

Háremleányok kedvence


Igen, én is a nasiság címére figyeltem fel, amikor megláttam Mézigörlnél. Aztán elolvastam a hozzávalókat, és azonnal kíváncsi lettem: vajon milyen íze lehet a fügének velük társítva? Azonnal beszereztem a hozzávalókat, de egy csúnya betegség megakadályozott abban, hogy gyorsan elkészüljön a finomság. De szerencsére meggyógyultam, és természetesen első dolgom volt, hogy nekiálljak a kis golyóbisoknak. Nem csalódtam, isteni finom, célszerű dupla adagot készíteni, mert rekord gyorsan párolog!

Háremleányok kedvence
Hozzávalók:
- 20 dkg szárított füge
- 10 dkg mazsola
- 20 dkg darált dió
- 2,5 dkg méz
- 2 tk őrölt fahéj
- egy kupica rum
- 0,3 dl narancslé
Elkészítés:
A fügét és a mazsolát 5 percre forró vízbe áztatjuk. Ha megpuhultak, leszűrjük, egy lábosba tesszük, és pürésítjük (én botmixerrel végeztem el a feladatot, de persze lehet késés betétű robotgépet, vagy turmixgépet is használni).
Egy nagy tálba tesszük a pürésített masszát, hozzáadjuk a diót, a mézet, a fahéjat, a rumot és a narancslevet, és jól összedolgozzuk. A tésztát egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap a masszából golyókat formálunk, és megforgatjuk darált dióban. Ennyi. Egyszerű, gyors, és nagyon finom!
Jó étvágyat!

2014. január 25., szombat

Kakaós linzertekercs

Nemrégiben végigsöpört a gasztroblogokon egy nagyon jó recept, ami nagyon megtetszett, és amikor megláttam a fotót a sütiről  Sarokkonyhánál, azonnal tudtam, hogy én ezt ki fogom próbálni! Most jött el az idő, mert egy egyszerű, házias, és természetesen kakaós édességre vágytam, és ez volt a tökéletes választás. Egy újabb bizonyíték arra, hogy teljesen hétköznapi hozzávalókból is csodákat lehet alkotni. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy próbálja ki, mert isteni finom!

Kakaós linzertekercs
Hozzávalók:
Tésztához:
- 20 dkg finomliszt
- 20 dkg rétesliszt
- 22 dkg hideg vaj
- 20 dkg tejföl
- csipet só
Töltelékhez:
- 5 dkg olvasztott vaj
- 1 ek kakaópor
- 4 ek porcukor
Elkészítés:
A lisztet és a sót egy nagy tálban összekeverjük, majd elmorzsoljuk a hideg vajjal. Hozzáadjuk a tejfölt, és összegyúrjuk a tésztát, amit kettéosztunk.
A porcukrot és a kakaóport összekeverjük egy kis tálban.
Lisztezett felületen téglalapot nyújtunk belőle (hát, nekem kör lett, de nem csináltam magamnak problémát ebből). Megkenjük az olvasztott vaj felével, megszórjuk a kakaós porcukor felével. Bejgliszerűen feltekerjük, majd ugyanezt elkövetjük a tészta másik felével, és mindkét tekercset sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk és kb. fél óra alatt készre sütjük. Megvárjuk, amíg langyosra hűl, jól megszórjuk porcukorral, majd felszeleteljük. Hihetetlen, hogy milyen gyorsan elpárolog a két tekercs..
Jó étvágyat!

2014. január 23., csütörtök

Citromkenyér mákkal


Kicsit túladagoltam a citromot, gyorsan ki kellett találnom, mire használjam fel a maradékot, mert kidobni ugye nem fogom. Kinyitottam és gyorsan be is csuktam a receptes szekrényt, nem volt kedvem végigtúrni az iszonyatos mennyiségű receptet. A neten sem akartam nézelődni, de a citromproblémát meg kellett oldani. Vészhelyzetben jönnek a legjobb ötletek, nekem is kisvártatva eszembe jutott, hogy valamikor láttam édesemnél egy jó kis citromkenyeret. Célirányosan gyorsan rákerestem a receptre, villámgyorsan meggyőztem magam, hogy nekem most erre van szükségem. Egyszerű, hamar megvan, és nagyon finom. Többször megsütős!

Citromkenyér mákkal
Hozzávalók:
1 csésze = 2,5 dl
Tésztához:
- másfél csésze liszt
- 2 ek darált mák
- fél csomag sütőpor
- egy csipet szódabikarbóna
- 1/2 tk só
- 1 és 1/8 csésze cukor
- 4 tojás
- 2 citrom héja
- 1 citrom leve
- 22,5 dkg olvasztott vaj
-1/4 csésze tejföl
A sziruphoz:
- 1 citrom leve
- 1/3 csésze cukor
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Kivajazunk és lisztezünk egy püspökkenyér formát.
Egy tálban összekeverjük a lisztet, a mákot, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót.
A tojásokat, a cukrot, a citromhéjat és citromlevet kézi mixerrel habosra keverjük. Hozzáadjuk az olvasztott vajat és a tejfölt. Két részletben belekeverjük a lisztes elegyet. És már csak annyi a dolgunk, hogy beleöntjük a tésztát a formába, betoljuk a sütőbe és kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!).
Amíg sül a kenyér, elkészítjük a szirupot. A roppant bonyolult művelet menete a következő: a citromlevet és a cukrot kis tálban felforraljuk, majd még 3 percig főzzük. 
Ha elkészült a tészta, 5 percig hagyjuk pihenni, majd kiborítjuk a formából, megszurkáljuk fogpiszkálóval és meglocsolgatjuk a sziruppal. 
Ha kihűlt, szeleteljük, megkenjük lekvárral, vagy bármivel, amihez kedvünk van, és tejjel vagy kakaóval tálalva már készen is van a finom reggeli/vacsora.
Jó étvágyat!

2014. január 21., kedd

Krumplis lepény, minden földi jóval

Új hónap, új blogkóstoló. Imádom ezt a játékot, mert lehetőséget ad rá, hogy jobban megismerjek számomra eddig ismeretlen blogokat is, amelyeken nagyon izgalmas és érdekes recepteket lelhetők fel. A sorsolás szeszélye folytán most az Őrülten jó ételek blogon nézhettem szét. Ámultam-bámultam a kreatív ötletek során, legszívesebben elejétől végéig kipróbáltam volna minden receptet, nagyon nehéz volt a választás. Ezúttal nem egy desszertbe szerettem bele, hanem az ragadta meg a fantáziámat, hogy egy krumplis lepény feltétjében felfedeztem összetevőként a csemege uborkát. Álmomban nem jutott volna eszembe ez a párosítás, ezt muszáj volt kipróbálnom! Istenkirály lett, imádtuk!

 Krumplis lepény, minden földi jóval
Hozzávalók:
Tésztához:
- 30 dkg burgonya
- 35 dkg liszt
- 1 db tojás
- 10 dkg zsír
- 2 dkg élesztő
- 1 dl tej
- 1 tk kristálycukor
- csipet só
Feltéthez:
- 15 dkg sajt
- 1 vöröshagyma vagy lilahagyma
- 1 db kaliforniai paprika
- 10 dkg csemegeuborka
- egész kömény
- majoránna
- bors
Elkészítés:
A tésztában annyi a különlegesség, hogy zsírral készül, nem vajjal. Kicsit féltem attól, hogy milyen lesz az íze, hiszen még nem próbáltam eddig, de az az igazság, hogy nagyon finom lett, meg is jött a kedvem a zsírral való sütéshez. 
A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, enyhén sós vízben megfőzzük, majd áttörjük.
A tejet mikróban meglangyosítjuk, hozzákeverjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és felfuttatjuk.
Egy nagy tálba tesszük a lisztet, a tojást, a meglangyosított zsírt, a sót, az áttört burgonyát és az élesztős tejet, majd ruhaujj felgyűr, tésztát dagaszt a hozzávalókból. Tiszta konyharuha, rendes langyos hely, 1 óra kelesztés.
Egy tepsit vékonyan megkenünk olajjal, majd beletesszük a tésztát, és kézzel szépen belenyomkodjuk a tepsi aljába. 
A feltét hozzávalóit apró kockákra vágjuk, a hagyma kivételével, amit félkarikára szeletelünk. A sok finomságot kedvünk szerint ráhalmozzuk a tészta tetejére, megszórjuk majorannával, borsozzuk, majd jól meghintjük egész köménnyel. 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!).
Megvárjuk, amíg kihűl (na jó, langyos lesz, úgysem bírjuk ki, ezt enni kell, minél előbb!), szeleteljük, gyönyörködünk kicsit a látványban, majd gyorsított ütemben eltüntetjük a finomságot.
Jó étvágyat!

2014. január 19., vasárnap

Almatorta


Elég csúnya vírust sikerült összeszednem, nagyon lassú volt a gyógyulás, még mindig lábadozom. De már biztosan életben maradok, hiszen elemi erővel tört rám a tortakészítési vágy. Tekintettel az állapotomra, csak valami könnyű, habos finomság jöhetett szóba. A hűtőben néhány alma árválkodott, ezért a kérdés eldőlt: almatorta fog készülni. Már csak a recept hiányzott, amit gyorsan megtaláltam a Vidék íze című újságban. Nem bonyolult, csak egy kicsit macerás, de érdemes nekiállni, mert nagyon finom!

Almatorta
Hozzávalók:
Tésztához:
- 4 db tojás
- 20 dkg cukor
- 15 dkg liszt
- 1 citrom reszelt héja
Krémhez:
- 1 csésze (=2,5 dl) tej
- 3/4 csésze cukor
- 2 tojás
- 1 cs vaníliás pudingpor
- 5 nagy alma
-1 tk fahéj
Tetejére:
- 5 dl tejszín
- 2 ek porcukor
- 1 tk fahéj
Elkészítés:
A piskótához a tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéből kemény habot verünk. A sárgáját a cukorral és a citromhéjjal fehéredésig keverjük, majd hozzáadjuk a lisztet és óvatosan beleforgatjuk a fehérjehabot is. 26 cm-es tortaformát kivajazunk, lisztezünk, beleöntjük a tésztát, 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és kb. 20 perc alatt készre sütjük (tűpróba!).
Az almákat meghámozzuk, felkockázzuk, egy lábosba tesszük. Hozzáadunk 3 ek cukrot és 1 tk fahéjat, majd lassú tűzön megpároljuk.
Egy másik edényben csomómentesre keverjük a krémhez az egész tojásokat a tejjel, a maradék kristálycukorral, és a pudingporral. Állandó keverés mellett kis lángon sűrűre főzzük, kihűtjük. Ha már langyos, hozzákeverjük a fahéjas almát.
A piskóta tetejére simítjuk az almás krémet.
A tejszínhabból a porcukorral kemény habot verünk, ráhalmozzuk az almás krém tetejére, majd megszórjuk fahéjjal. Egy éjszakára mehet a hűtőbe a torta, másnap szeleteljük és behabzsoljuk. Vigyázat, függőséget okoz!

Jó étvágyat!

2014. január 18., szombat

Petrezselymes-mustáros burgonyafőzelék




Karácsonyról megmaradt még egy jó adag krumpli, nem állt szándékomban kihajítani, kezdeni kellett vele valamit. Némi töprengés után úgy döntöttem, eljött az ideje annak, hogy elkészítsem első krumplifőzelékemet. Na de, nem én lennék, ha nem valami különlegesebb változatot szerettem volna összehozni. Eszembe jutott, hogy mennyit olvastam már Feriről, a főzelékesről, mindenki dicséri a fiút, hogy milyen zseniálisan jó főzelékeket alkot, ideje volt felkeresnem az oldalát. Egy pillanat alatt zúgtam bele a petrezselymes-mustáros burgonyafőzelék receptjébe, nem volt kérdés, hogy ezt bizony el kell készíteni most és azonnal! Megtörtént, a finomság elkészült, és nem volt hosszú életű. Mindenkinek csak ajánlani tudom!

Petrezselymes-mustáros burgonyafőzelék
Hozzávalók:
- 1,4 dkg burgonya
- 2 közepes vöröshagyma
- 6 ek olívaolaj
- 2 ek vaj
- 4 gerezd fokhagyma
- 2 babérlevél
- 1 l alaplé (részemről egy liter víz és két erőleves kocka összemelegítve)
- 2 tk só
- 2 csokor friss petrezselyemzöld (nekem nem volt, helyette 2 ek szárítottat használtam)
- 4 tk mustár
- 2 dl főzőtejszín
- 2 ek étkezési keményítő
- bors
Elkészítés:
A burgonyát meghámozzuk, kis kockákra vágjuk.
A hagymát apróra vágjuk, majd az olaj és a vaj keverékén üvegesre dinszteljük, finoman sózzuk.
Ráreszeljük a fokhagymát, hozzáadjuk a burgonyát és egy kevés petrezselymet. Felöntjük az alaplével, sózzuk, borsozzuk, babérlevéllel ízesítjük, majd lefedjük és puhára főzzük.
Egy nagy merőkanálnyit kiveszünk a főzelékből, és a petrezselyem 2/3-ával pürésítjük, majd visszaöntjük az alaphoz és elkeverjük. A tejszínt a mustárral és a keményítővel csomómentesre keverjük, és behabarjuk vele a főzeléket.
És készen vagyunk, ha kihűlt, tálalhatjuk. Feltét nélkül is nagyon finom, de persze lehet hozzá készíteni fasírtot, sült bacont, kinek mi tetszik.

Jó étvágyat!

2014. január 15., szerda

Mézeskalácsos brownie

Idén karácsonykor kimaradt a mézeskalács. Most viszont elementáris erővel rám tört a vágy, hogy valami mézeskalácsost alkossak. Viszont lustaság félegészség alapon csak valami olyasmit szerettem volna összedobni, ami gyorsan megvan. Elég gyorsan eljutottam a brownie gondolatáig, már csak egy jó receptet kellett találnom. Nem volt nehéz:Ízek és élményeknél gyorsan ráleltem arra, amit kerestem. Hamar elkészül, nagyon finom, gyorsan fogy.
Hozzávalók:
- 28 dkg liszt
- 20 dkg cukor
- 2 tk mézeskalács fűszerkeverék
- 2 dkg kakaópor
- csipet só
- 1 tojás
- 1 tojás sárgája
- 0,6 dl tej
- 15 dkg vaj
- 17 dkg méz
- 10 dkg étcsoki
- 0,6 dl víz
- 1 tk szódabikarbóna
Elkészítés:
A csokit vízgőz felett megolvasztjuk.
A lisztet, a cukrot, a fűszerkeveréket, a kakaóport, és a sót összekeverjük.
A vajat megolvasztjuk.
A tojást, a tojássárgáját, a tejet, a vajat, a csokit és a mézet összevegyítjük, majd hozzákeverjük a lisztes keverékhez.
A vizet felforraljuk, majd elkeverjük benne a szódabikarbónát, hozzáadjuk a masszához.
Egy kisebb tepsit kivajazunk, lisztezünk, beleöntjük a tésztát, és 180 fokra előmelegített tepsibe toljuk, ahol kb. 30 perc alatt készre sütjük (tűpróba!)
Ha kihűlt, szeleteljük, és behabzsoljuk.
Jó étvágyat!

2014. január 11., szombat

Sütőtökös keksz

Ronda, de finom. Így tudnám jellemezni ezt a kekszet, ami annak köszönheti a létét, hogy egészen pontosan 15 dkg sütőtökpürém maradt, és már nem akartam lefagyasztani ezt a kis adagot, ezért alternatív felhasználási módot kerestem. A receptjeim között kutatva gyorsan kezembe került Gesztenye keksze, amibe azonnal beleszerettem, és mivel a hozzávalók teljes mértékben rendelkezésre álltak, semmi sem állt a sütés útjában. Mivel nem mondhatom magam túlságosan tapasztaltnak a kekszsütésben, ezért a külcsín hagyott némi kívánni valót maga után, azonban a belbeccsel semmi probléma nem volt, hipergyorsan elfogyott.

Sütőtökös keksz
Hozzávalók:
- 35 dkg liszt
- 15 dkg vaj
- 10 dkg porcukor
- 15 dkg sütőtökpüre
Elkészítés
Nem kell bekészíteni a Háború és békét a dvd lejátszóba, gyorsan megleszünk ezzel a finomsággal.
A sütőtökpürét a következőképpen készítjük el: 50 dkg sütőtököt kettévágunk, a magokat kikaparjuk, sütőpapíros tepsire téve 180 fokos sütőben kb. 1 óra alatt puhára sütjük, majd a húsát kanállal kiszedjük a héjából és botmixerrel pürésítjük. És ezzel a munka nagyja készen is van.
Egy nagy tálban a lisztet összemorzsoljuk a felkockázott vajjal, hozzáadjuk a cukrot, a sütőtökpürét, és összegyúrjuk. Fóliába csomagoljuk, és legalább egy órán keresztül hűtőben pihentetjük a tésztát.
Ha kipihente magát a massza, gömböket formázunk belőle, sütőpapíros tepsire tesszük őkelmüket, majd tenyerünkkel kissé ellapítjuk őket (be kell szereznem egy kekszpecsétet, muszáj!!). 180 fokra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt készre sütjük a kekszeket. Elvileg meg kellene várni, amíg kihűlnek, de annyira illatosak, hogy képtelenség ellenállni nekik, ezért azon melegében meg kell őket kóstolni! Isteni finomak!
Jó étvágyat!

2014. január 5., vasárnap

Hullám szelet

Na, nehogy már el kelljen menni bevásárolni, tele van a hűtő, mert persze karácsonyra tripla adagot vettünk mindenből. Még mindig nem hevertük ki a sok ételt, csakis valami könnyű nasi jöhet szóba, olyasmi ami gyorsan megvan, és nem kell hozzá semmi különleges összetevő. Ismét kénytelen voltam belevetni magam receptjeim tengerébe, és nagy nehezen sikerült kiválasztani a megfelelő sütit, amelyre már régen ráleltem a nosaltyn, de most jött el az ideje annak, hogy elkészüljön. Egyszerű, gyors, finom, ennél többet nem is kívánhatnánk, nem kell mindig a haute cuisine, néha a kevesebb több.

Hullám szelet
Hozzávalók:
Piskótához:
- 3 tojás
- 12 dkg cukor
- 3 ek olaj
- 1 ek kakaó
- 0,5 dl kávé
- egy kis kupica konyak
- fél csomag sütőpor
- csipet só
- 4 ek liszt
Krémhez:
- 3 tojássárgája
- 1 púpos ek étkezési keményítő vagy liszt
- 2,5 dl tej
- 4 ek porcukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 10 dkg vaj
- 2 dl tejszín
- 1 tasak habfixáló
Mázhoz:
- 5 dkg vaj
- 1 ek kakaó
- 1 ek poruckor
- 1 ek tej
Elkészítés:
Nem fogjuk túlzásba vinni a melót, mert az új évi fogadalmak között ugyebár nem szerepelt az a kitétel, hogy betegre dolgozzuk magunkat a konyhában. Lássunk is neki.
A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéből kemény habot verünk. A sárgáját habosra keverjük a cukorral, a sóval és az olajjal. Beleöntjük a kávét, a konyakot, majd hozzákeverjük a sütőporral  és kakaóval elkevert lisztet is. Óvatosan beleforgatjuk a fehérjehabot is, majd egy kisebb kivajazott, lisztezett tepsibe önjük a tésztát, 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és kb. 20 perc alatt készre sütjük (tűpróba!).
A krémhez egy lábosban elkeverjük a tejet, a keményítőt és a tojássárgákat, majd lassú tűzön sűrűre főzzük. Ha kihűlt, habosra keverjük a puha vajjal és a cukorral.
A tejszínt kemény habbá verjük a habfixálóval, és óvatosan beleforgatjuk a vajas krémbe.
Megvárjuk, amíg kihűl a piskóta, és rásimítjuk a krémet.
A mázhoz a hozzávalókat egy kisebb lábosban összemelegítjük, és kicsit hagyjuk hűlni. Meglocsoljuk vele a krémet, majd villával hullámosan belekeverjük. 
Egy éjszakára mehet a hűtőbe, másnap szeleteljük, és elhamizzuk. Hétköznapi finomság, nem csak hétköznapokra!
Jó étvágyat!

2014. január 3., péntek

Supangle

Bejglihegyek és hústornyok után nem kicsit megviselt gyomrunk enyhre vágy. De azért mégiscsak csokoholisták vagyunk, ebből következően csakis egy könnyű csokikrém jöhet szóba. De mivel mi (én és magam) imádjuk a különlegességeket, ezért naná, hogy bele kellett vetnünk magunkat az irgalmatlan mennyiségű receptünk közé, és végig kell túrni az egészet, mert halaványan emlékeztünk arra, hogy egyszer kipróbáltunk egy török különlegességet, és imádtuk, ideje újrázni. Láss csodát, receptet viszonylag gyorsan meglel, újra beleszeret, hirtelen felindulásból elkészít, gyorsan elpárolog. Mindenkinek ajánlom, hogy próbálja ki ezt a török csokikrémet, amelyre a nosaltyn leltem rá, mert nagyon gyorsan készen van, és isteni finom!

Supangle
Hozzávalók:
- 1 l tej
- 20 dkg cukor
- 10 dkg liszt
- 4 ek kakaópor
- 10 dkg vaj
- 20 dkg étcsoki
- mogyoró a tetejére (kedv/ízlés szerint lehet dió, pisztácia, kókuszreszelék, mandula is)
Elkészítés:
Egy lábosban hozzákeverjük a hideg tejhez a cukrot, a lisztet, és a kakaót. Kézi habverővel folyamatosan keverve felforraljuk, majd levesszük a tűzről, hozzáadjuk a vajat és a darabokra tört csokit, és addig keverjük, amíg beleolvadnak a krémbe.
És gyakorlatilag ennyi volt az egész, már csak annyi a dolgunk, hogy 5-10 percenként átkeverjük a krémet, amíg kihűl, annak érdekében, hogy ne bőrösödjön a teteje.
Poharakat vagy tálkákat kerítünk, belemérjük a krémet, a tetejét megszórjuk durvára vágott mogyoróval (pisztáciával, kókuszreszelékkel, dióval, kinek mi tetszik), majd egy éjszakára a hűtőbe tesszük a finomságot, és másnap gátlások nélkül behabzsoljuk az egészet. Vigyázat, függőséget okoz!
Jó étvágyat!