2015. március 30., hétfő

Édes-savanyú csirke


Ez az étel egy balesetnek köszönhetően született meg. A Vidék íze című újságban fedeztem fel egy receptet, amelynek az volt a lényege, hogy sertésszüzet fűszerezünk kínai ízekkel, ami nem mindennapi ötlet és én természetesen nagyon kíváncsi lettem. Mivel apukám éppen akkor hozott haza egy adag sertésszüzet, ezért teljesen nyugodtan megvettem a  többi hozzávalót, gondolván, hogy semmi akadálya nincs az elkészítésnek. Azonban amikor kiolvasztottam a szüzet, kiderült, hogy az bizony kolbásszal van töltve, tehát mit tehettem, ment a sütőbe, egy sima krumplipürével mennyei ebéd lett belőle. Viszont a hozzávalók erősen romlandóak voltak, ezért villámsebesen ki kellett találnom, mi legyen velük. Gyorsan körbenéztem a mélyhűtőben, és felfedeztem, hogy van egy jó nagy adag csirkemell. A kérdés eldőlt, recept marad, csak a sertéshúst lecserélem csirkemellre. Így is történt, a finomság gyorsan elkészült, és mennyei ebéd lett belőle!


Édes-savanyú csirke

Hozzávalók:
- 50 dkg csirkemell
- 1 tojásfehérje
- 5 ek sötét szójaszósz
- 4 ek keményítő
- só, bors
- 1 piros, 1 zöld és 1 sárga kaliforniai paprika
- 1 nagy sárgarépa
- 1 kis ananászkonzerv
- olaj
- rizs
Mártáshoz:
- az ananászkonzerv leve
- 1,5 ek ecet
- 3 ek ketchup
- 3 ek barna cukor
- 1 tk keményítő
- só
Elkészítés:
A húst felkockázzuk. 
Egy tálban villával felverjük a tojásfehérjét, összekeverjük a szójaszósszal, a keményítővel, sózzuk, borsozzuk. Belekeverjük a felkockázott húst, és hűtőbe tesszük egy órára pácolási célzattal.
A paprikákat apróra kockázzuk, a sárgarépát meghámozzuk és felszeleteljük. Az ananászt felkockázzuk, levét megőrizzük, mert szükségünk lesz rá a mártáshoz. 
Egy nagyobb serpenyőben olajat hevítünk, megsütjük benne a húst, majd kiszedjük egy konyhai törlővel kibélelt tányérra. A maradék olajra halmozzuk a zöldségeket, puhára főzzük őket.
Közben elkészítjük a mártást. Roppant bonyolult az eljárás: egy kisebb tálban minden hozzávalót összekeverünk. A puha zöldségekre öntjük a mártást, összeforraljuk, sózzuk, borsozzuk, beletesszük a húst, még néhány percig együtt főzzük. És ennyi, készen vagyunk, kifőzzük a rizst, azzal tálaljuk, és már indulhat is a habzsolás!


Jó étvágyat!

2015. március 29., vasárnap

Sajtos-kolbászos rakott burgonya




A múlt heti Sándor napi traktára kicsit túlvásároltuk magunkat, ennek eredményeként kicsit ijedten fedeztem fel 3 kg burgonyát a spájzban, amelyről sikerült teljesen elfeledkeznem. Az óraátállítási hercehurca (a telefonomon ilyenkor mindig elállítódik az ébresztő, ennek eredményeként össze-vissza zengett egész éjszaka, nem aludtam túl sokat) okozta kimerültség miatt eredetileg nem terveztem a konyhában ténykedni ma, de hát valamit sürgősen kellett kezdeni ezzel a szép adag krumplival, úgyhogy a lehető legegyszerűbb megoldást választva összedobtam egy rakott krumplit, abból, amit itthon találtam. Jó lett!

Sajtos-kolbászos rakott krumpli


Hozzávalók:
- 2 kg burgonya
- 1 szép nagy szál kolbász
- 20 dkg szalonna
- 1 csokor újhagyma
- 40 dkg gomba
- 6 dl tejföl
- 6 tojás
- 20 dkg sajt
- vaj a tál kikenéséhez
- só, bors
Elkészítés:
A burgonyát héjában megfőzzük lobogó, enyhén sós vízben. 
Amíg hűl a krumpli, felkockázzuk a szalonnát, és a kolbászt. A gombát megtisztítjuk és felaprítjuk, a hagymát felkarikázzuk, a sajtot lereszeljük. A kihűlt burgonyát meghámozzuk és felkarikázzuk.
Egy nagy tálban elkeverjük a tejfölt a tojásokkal (lusta voltam megfőzni őket, ez van), sózzuk, borsozzuk, félretesszük.
Egy nagy serpenyőben zsírjára pirítjuk a szalonnát, hozzáadjuk a gombát, a hagymát és a kolbászt. Addig pirítjuk, amíg a gomba elkezdi engedni a levét. Gázt elzár, langyosra hűt. Ha ez megvan, hozzákeverjük a reszelt sajtot és a tojásos tejfölt, végül óvatosan beleforgatjuk a felkarikázott burgonyát.
Kivajazunk egy jénait, beleöntjük a masszát, már toljuk is be a 180 fokra előmelegített sütőbe, és kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!). Egyszerű spájztakarításos ebéd, viszont nagyon finom!


Jó étvágyat!

2015. március 28., szombat

Almás-mákos rakott tészta



A nagy spájznak megvan az az átka, hogy nem mindig veszem észre, ha valami már erősen lejárati állapotba kerül, és a heti bevásárlás előtti menetrend szerinti átnézés során már csak mérgelődve kidobni tudom az elfeledett finomságot. Most is így jártam, egy egész zacskó almára sikerült úgy rápakolnom, hogy eltűnt a szemem elől, és már csak 4 db ehető maradt belőle, az is erősen utolsó fázisban. Villámgyorsan el kellett döntenem, mi legyen a sorsuk, szerencsére eszembe jutott, hogy a Nők Lapja Konyhában láttam egy jó kis receptet, ami egy sima rakott mákos tészta volt, némi almával felturbózva. Jelen helyzetre éppen ez volt a gyors megoldás, így nem hezitáltam sokat, már álltam is neki a tészta kifőzésének. Egyszerű, de nagyon finom vacsora lett belőle, érdemes kipróbálni!

Almás-mákos rakott tészta

Hozzávalók:
- 40 dkg szélesmetélt
- 20 dkg darált, megcukrozott mák
- 2 nagy (esetemben 4 kicsi) alma
- 1 citrom reszelt héja
- 5 dkg vaj
Elkészítés:
A tésztát kifőzzük, lobogó, sós vízben. 
Leszűrjük, tálba tesszük, hozzákeverjük a cukrozott, darált mákot.
Az almákat meghámozzuk, a reszelő nagy lyukú oldalán lereszeljük, hozzáadjuk a mákos tésztához. Ráreszeljük a citrom héját, az is belekeverjük a masszába.
Egy jénait kivajazunk, beleöntjük a tésztát, a tetejére kockázzuk a maradék vajat, és már mehet is a 180 fokra előmelegített sütőbe, ahol kb. 20 perc alatt készre sütjük.
Langyosra hűtjük, tálra szedjük, és ámulva nézzük, hogy milyen gyorsan elfogyott. Vigyázat, függőséget okoz! Egyszerű, de nagyszerű vacsora.


Jó étvágyat!


2015. március 27., péntek

Bakonyi sertésszelet nokedlivel




Abszolút kedvenc nálam a bakonyi szelet, de eddig még soha nem készítettem el itthon, melynek legfőbb oka, hogy gyűlölök galuskát szaggatni, és ezt a finomságot én kizárólag azzal fogyasztom. A Vidék íze c. újságban láttam egy jó kis receptet, ami nagyon megtetszett, de a nokedliprobléma miatt jegeltem a projektet. Ámde betelt a mélyhűtő, valamit kezdeni kellett a benne tanyázó lefagyasztott sertéskarajjal, és mivel az ominózus recept éppen a konyhaasztalon hevert, úgy döntöttem, hogy ez egy jel, így eldőlt, hogy bakonyi szelet fog készülni ebédre. Nem volt nehéz elkészíteni a húst és a szószt, és legmélyebb döbbenetemre a galuskafőzés is simán ment, úgyhogy nem maradt más hátra, mint a habzsolás. Felvéve a családi receptek közé!

Bakonyi sertésszelet nokedlivel

Hozzávalók:
Bakonyi szelethez:
- 8 szelet sertéskaraj
- 40 dkg gomba
- 1 nagy vöröshagyma
- 2 dl tejföl
- 2 tk őrölt pirospaprika
- só, bors
- 1 tk keményítő
- 1 dl fehérbor
- 1 zöldpaprika
- 1 paradicsom
- olaj
Galuskához:
- 20 dkg liszt
- 2 tojás
- 1 dl víz
- csipet só
Elkészítés:
A sertésszeleteket kiklopfoljuk, enyhén sózzuk és borsozzuk, és 15 percig állni hagyjuk.
A vöröshagymát finomra, a gombát apróra vágjuk, a paprikát és a paradicsomot felkockázzuk.
Egy nagy serpenyőben olajat hevítünk, elősütjük benne a húsokat, majd kiszedjük őket egy háztartási papírtörlővel (családi nevén: Szilvikével) kibélelt tányérra és félrerakjuk őket. Abban a zsiradékban, amelyben a húst megsütöttük, megdinszteltjük benne a hagymát, ízesítjük a pirospaprikával, hozzáadjuk a gombát, a paradicsomot és a paprikát. Lefedjük, kb. 15 percig pároljuk, majd visszatesszük a serpenyőbe a húsokat, és puhára főzzük. Amikor elkészült, kiszedjük a húsokat, a mártás levébe belekeverjük az összevegyített tejfölt és keményítőt, hús vissza, és összeforraljuk.
Most jön a neheze, vagyis a galuska készítés. Egy kisebb tálban elkeverjük a hozzávalókat, majd lobogva forró vízbe szaggatjuk a tésztát (hogy én hogy rühellem ezt a melót!). Ha feljött a víz felszínére, még egy-két percig főzzük, majd leszűrjük. Én mindig böhöm nagy fazékban főzöm a galuskát, hogy minél előbb túl legyek az egészen. 
Ennyi, készen vagyunk, már csak tálalnunk kell a galuskát a gombás husival, és falatozhatjuk is a mennyeien finom ebédet!


Jó étvágyat!

2015. március 26., csütörtök

Gluténmentes Sacher-torta




Szerencsére nincs semmilyen ételallergiám, viszont szeretek a különféle "mentes" receptek között nézelődni, mert nemcsak finomak, hanem egészségesek is, és ugyebár jó lenne látni a kőkemény torna eredményét (egyre jobban látszik szerencsére, de mivel imádok sütni-főzni, és nem is áll szándékomban lemondani erről a szenvedélyemről, lassabban, mint szeretném, de valamit valamiért). Szóval, találtam egy nagyon jó kis újságot (Ízek és érzések, gyorsan elő is fizettem), amelyben sorjáznak az ínycsiklandozó büntetlen élvezetre csábító receptek. Amikor megláttam a Sacher-torta receptet, azonnal tudtam, hogy én ezt ki fogom próbálni. Nem csalódtam, gyorsan készen van és nagyon finom, azt hiszem, ez lesz a standard változat nálunk!

Gluténmentes Sacher-torta

Hozzávalók:
Tésztához:
- 8 tojás
- 12 dkg eritrit/xylit/cukor
- 15 dkg darált dió
- 8 dkg darált mandula
- 4 ek kakaópor
- 1 csipet só
- 10 dkg puha vaj
- 4-5 ek baracklekvár
Mázhoz:
- 10 dkg puha vaj
- 1 ek eritrit/xylit/cukor
- 2 ek kakaópor
- 2 ek tej
Elkészítés:
A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéből kemény habot verünk. A sárgáját habosra keverjük a "cukorral". Egy kisebb tálban összekeverjük a diót, a mandulát, a kakaóport, és a sót. Hozzáadjuk a tojásos cukorhoz, belekeverjük a puha vajat, végül óvatosan a masszába forgatjuk a fehérjehabot. Kivajazunk egy 26 cm-es tortaformát, beleöntjük a tésztát, betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe és kb. 30 perc alatt készre sütjük (tűpróba!). Akkor jó, ha a tészta közepe még laza és nedvdús, különben ki fog száradni!
Amikor kihűlt, kifordítjuk a sütőformából, és a tetejét - ami eddig az alja volt, ugye - , megkenjük sárgabaracklekvárral. 
A mázhoz vízgőz fölött megolvasztjuk a vajat a porcukorral, a tejjel és a kakaóval. Ráöntjük a lekváros piskótára, és készen vagyunk, már csak ki kell bírni azt az egy éjszakát, amit a hűtőben még el kell töltenie, aztán szeletelhetjük és habzsolhatjuk a mennyei finomságot!

Jó étvágyat!

2015. március 25., szerda

Szilvás-diós pite fahéjas habbal



Soha véget nem érő harcot vívok a mélyhűtőben tanyázó lefagyasztott tojásfehérjékkel. Én nem értem hogyan, de akárhányszor felhasználok belőle valamennyit, kétszer annyi lesz helyette. Mivel ismét tarthatatlanná vált a helyzet (nem tudtam becsukni a hűtőajtót), ezért törhettem a buksimat, hogy mi legyen velük. Szerencsére eszembe jutott, hogy a Vidék íze című újságban láttam egy olyan sütit, amelynek fahéjas habjához tojásfehérje kell. Nem voltam rest, hamarost előkerítettem a receptet, és mivel nagyon egyszerűen és gyorsan elkészíthető nasiról van szó, nemsokára már habzsolhattam is a finomságot. Mennyei!

Szilvás-diós pite fahéjas habbal


Hozzávalók:
Tésztához:
- 2 dl tej
- 2 tojás
- 1 dl olaj
- 20 dkg darált dió
- 20 dkg liszt
- 20 dkg cukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1 csipet só
Tésztára:
- 1 kis üveg szilvalekvár
Tetejére:
- 5 tojásfehérje
- 15 dkg porcukor
- 2 tk fahéj
Elkészítés:
Egy tálban robotgéppel elkeverjük a tojásokat az olajjal és a tejjel.
Egy másik tálban (csak hogy legyen mit mosogatnia a mosogatógépnek) összekeverjük a lisztet, a diót, a cukrokat és a sót, majd óvatosan hozzáforgatjuk a tojásos keverékhez.
Egy közepes tepsit kibélelünk sütőpapírral, beleöntjük a tésztát, betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, ahol kb. 20 percig sütjük, amíg teljesen megszilárdul.
Közben a tojásfehérjéből, a porcukorból és a fahéjból kemény habot verünk (pontosabban nem mi, hanem a robotgép, mert ugye azért vettük, hogy ne mi szenvedjünk ezzel a nem túl lélekemelő konyhai tevékenységgel).
A tésztát kivesszük a sütőből, egyenletesen elsimítjuk rajta a szilvalekvárt, ráhalmozzuk a fahéjas habot, és visszatoljuk kb. 10 percre a sütőbe, amíg a hab megsül a tetején. Kihűtjük, szeleteljük, és addig habzsoljuk, amíg van, mert azonnali függőséget okoz. Durván jó házi süti!


Jó étvágyat!

2015. március 24., kedd

Római gnocchi bazsalikomos paradicsomszósszal



Ma sikerült a könyvtárban próbára tenni a számítástechnikai rendszert (egy megyei könyvtárban nincs meg a Jurassic Park!Őrület!), kicsit lelombozva értem haza, még Szimba sem tudott igazán felvidítani (pedig imádnivaló, ahogyan rohan elém, másodpercek alatt szoktam ilyenkor meghatódni). Egyértelmű volt, hogy valamit sürgősen alkotnom kell a konyhában, hogy helyreálljon a világ rendje. Eléggé tanácstalanul néztem szét a spájzban, ahol szembetaláltam magam néhány hámozott paradicsom konzervvel. Elgondolkodtam azon, hogy ezeket vajon mihez vehettem, erre eszembe jutott, hogy a Nők Lapja Konyhában volt egy nagyon jó kis recept, amit el akartam készíteni anno, de rám teljesen jellemző módon végül elcsábultam másra, így most jött el az ideje, hogy kipróbálásra kerüljön ez az egyszerű, mégis különleges étel. Kicsit macerás, de megéri a ráfordított időt, mert nagyon finom!

Római gnocchi bazsalikomos paradicsomszósszal

Hozzávalók:
- 1 l tej
- 10 dkg vaj + a formához
- só, bors
- 30 dkg búzadara
- 10 dkg sajt
- 1 tojás
- 80 dkg hámozott paradicsom konzerv
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- olívaolaj
- 1 ek morzsolt bazsalikom (vagy egy csokor friss)
Elkészítés:
A sajtot lereszeljük.
Egy lábosba öntjük a tejet, felmelegítjük, hozzáadjuk a vajat, sózzuk. Beleszórjuk a búzadarát, sűrűre főzzük. Elkeverjük benne a reszelt sajt felét, langyosra hűtjük, hozzáadjuk a tojást. 
A konyhapultra teszünk egy sütőpapírt, egyenletesen elkenjük rajta a búzadarás krémet (kézzel tapicskoljuk, úgy a leggyorsabb, kóstolni ér!). Hagyjuk teljesen kihűlni.
Közben nem lazsálunk, megfőzzük a paradicsomszószt. Egy lábosba tesszük a paradicsomkonzervet, a hagymát kettőbe vágjuk és hozzáadjuk, a fokhagymát belezúzzuk, hozzáadunk 4 ek olívaolajat. Sózzuk, borsozzuk. Mehet a tűzre, ahol kb. fél óra alatt készre főzzük. Az utolsó pár percben hozzáadjuk a bazsalikomot.
Ha a dara kihűlt, szív alakú kiszúróformával (bármilyent használhatunk, de ezzel néz ki a legjobban szerintem) szisztematikusan kiszurkáljuk a tésztát. Egy jénai tálat kivajazunk, belesorakoztatjuk a szív alakú tésztadarabokat, rászórjuk a maradék reszelt sajtot, és már mehet is a 180 fokra előmelegített sütőbe. Kb. 20 perc alatt készre sütjük (tűpróba!), ráhalmozzuk a paradicsomszószt, és már habzsolhatjuk is a finom ebédet! 

Jó étvágyat!

2015. március 23., hétfő

Boszorkány máglya


Igazából teljesen mást terveztem sütni, de egyszer csak szembe jött velem a neten egy recept, amelybe első pillantásra beleszerettem. Először a neve tetszett meg, de nagyon, aztán, amikor elolvastam a receptet, láttam, hogy 1. nagyon egyszerűen elkészíthető 2. gyakorlatilag gesztenyepürének minősíthető, és ez elég volt ahhoz, hogy késedelem nélkül nekiálljak az elkészítésének (azt sajnos nem tudom, hogy kitől származik a recept, és a hírfolyamból nyomtattam ki, tehát nem tudtam visszakeresni, de hálás köszönetem érte!). A nettó meló néhány perc, a bruttó habzsolás pedig mindent megér! Mennyeien finom desszert!

Boszorkány máglya


Hozzávalók:
- 2 csomag babapiskóta
- 25 dkg mirelit gesztenyepüré
- 4 dl habtejszín
- 2 ek cukor
- 10 dkg tejcsoki
- 3 dkg vaj
- kevés tej
- egy kupica rum
Elkészítés:
Egy kisebb tálba öntjük a tejet, belekeverjük a rumot, ebbe fogjuk áztatni a babapiskótát.
A tejszínből kemény habot verünk a cukorral.
A csokit a vajjal vízgőz felett megolvasztjuk.
Egy téglalap alakú jénait kerítünk, az alját kirakjuk rumos tejbe forgatott babapiskótával. Mehet rá a tejszínhab fele, erre ráreszeljük a gesztenye felét, meglocsoljuk a vajas csoki felével. Újabb réteg tejes babapiskóta, a tejszínhab másik fele, gesztenyereszelés, és végül a tetejét meglocsoljuk a maradék vajas csokival. Egy éjszakára mehet a hűtőbe a finomság, másnap szeletjük, és addig esszük, amíg van. Vigyázat, függőséget okoz!


Jó étvágyat!

2015. március 22., vasárnap

Vegán kakaós-diós csiga


Már napok óta készülök egy jó kis  kakaós-diós csiga sütésre. Eredetileg egyáltalán nem az egészségesebb változatban gondolkodtam, viszont közbejött egy Sándor-napi buli, és vele törvényszerűen a gyomorrontás (nálunk ilyenkor hatalmas trakta van, nekem pedig nem erős oldalam az önmegtartóztatás). A csigaterven nem akartam módosítani, viszont kénytelen voltam belátni, hogy valami kímélőbb receptet kell keresnem, tekintettel pici pocim állapotára. Szerencsére eszembe jutott, hogy már jó ideje kinéztem magamnak a Kifőztük oldalán egy vegán kakaós-diós csiga receptet, ideje volt előkeríteni. Picit változtattam rajta, és már álltam is neki a sütinek, ami nem macerásabb, mint a fehér lisztből készült változat, és legalább olyan finom. Érdemes adni neki egy esélyt!

Hozzávalók:
Tésztához:
- 5 dkg élesztő
- 2,5 dl kókusztej (részemről víz és kókusztejpor)
- 55 dkg tönkölybúza fehérliszt (ilyen pont nem volt itthon, bármelyik bio fehérliszt megteszi)
- 15 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
- 12 dkg barna nádcukor
- 16 dkg megolvasztatott kókuszzsír
- egy csipet só
Töltelékhez:
- 2,5 dl kókusztej (még mindig víz és kókusztejpor)
- 8 dkg kókuszzsír
- 30 dkg darált dió
- 5 ek kakaópor
- 1 tk őrölt fahéj
- 20 dkg barna nádcukor
Elkészítés:
A kókusztejet meglangyosítjuk a mikróban, belekeverünk 1 tk cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk felfutni.
Egy nagy tálba tesszük a liszteket, elkeverjük a sóval és a cukorral. Hozzáadjuk a felolvasztott kókuszzsírt és az élesztős kókusztejet. Ruhaujj felgyűr, tésztát bedagaszt, tiszta konyharuhával letakar, langyos helyen kb. fél óra alatt duplára keleszt.
Közben elkészítjük a tölteléket. Roppant bonyolult a történet: egy lábosba tesszük a kókusztejet, a kókuszzsírt, a darált diót, a kakaót, a cukrot és a fahéjat. Alacsony lángon összefőzzük és kihűtjük.
Ha a tészta megkelt, lisztezett felületen kinyújtjuk, egyenletesen megkenjük a töltelékkel, bejgliszerűen feltekerjük, és felszeleteljük. Egy nagy tepsit kibélelünk sütőpapírral, rásorakoztatjuk a csigákat, letakarjuk konyharuhával, fél órát kelesztjük. 
A megkelt tésztát megkenjük olvasztott kókuszzsírral, betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és kb. fél óra alatt készre sütjük. Egy pohár tejjel/kakaóval/kávéval mennyei reggeli/vacsora!


Jó étvágyat!



2015. március 21., szombat

Mac & cheese




Totálisan rákattantam a Street Kitchen című tévéműsorra, nagyon bejött nekem Havas Dóráék friss, laza stílusa, rengeteg ötletet kaptam tőlük. Itt van mindjárt az amerikai konyha legolaszabb étele, a Mac & cheese. Annyira ínycsiklandozó volt, ahogyan elkészítette Zé a videón, hogy azonnal tudtam, nekem ez kell! Nem is hezitáltam sokáig, az első adandó alkalommal elkészítettem. Egyszerű, gyors, és nagyon finom ebéd lett belőle!

Mac & cheese

Hozzávalók:
- 50 dkg szarvacska tészta
- 20 dkg bacon
- 6 dkg vaj
- 4 ek liszt
- 1 tk chilipehely
- kb 1 l tej
- 8 gerezd fokhagyma
- 20 dkg sajt 
- 20 dkg mirelit zöldborsó
- só, bors, szerencsendió
Elkészítés:
A tésztát lobogó, enyhén sós vízben kifőzzük és leszűrjük.
A mirelit zöldborsót 5 percig főzzük lobogó forró vízben, majd leszűrjük.
A bacont felkockázzuk, egy nagy serpenyőben, kevés olaj hozzáadásával zsírjára pirítjuk. Hozzáadjuk a vajat és a chilipelyhet. Ha a vaj megolvadt, hozzáadjuk a lisztet, addig hevítjük, amíg felhabzik. Fogunk egy habverőt, és folyamatosan keverve a szószt, több részletben hozzáöntjük a tejet. Sózzuk, borsozzuk a mártást, szerecsendiót reszelünk bele.
A fokhagymagerezdeket apróra vágjuk, megszórjuk sóval. Ha sikerül, akkor késsel, ha nem (mint például nekem), fokhagymanyomóval pépesítjük, és mehet bele ez is a mártásba. Ezután belereszeljük a sajtot.
És már készen is vagyunk, annyi még a dolgunk, hogy a tésztát és a zöldborsót hozzákeverjük a mártáshoz, pár percig együtt rotyogtatjuk, és ennyi, lehet tálalni. Ínyencek megszórhatják sajttal és snidlinggel, de anélkül is mennyei eledel és azonnali függőséget okoz!


Jó étvágyat!

2015. március 19., csütörtök

Gyömbéres csokitorta


Nem mindig van kedvem kreatívkodni a konyhában, van olyan, amikor pár percnél többet nem szeretnék rászánni a desszertre. Ilyenkor jöhetnek az 5 perces, összedobós receptek, amelyek aranyat érnek, mert tényleg viharos gyorsasággal elkészülnek, így roppant kevés melóval mennyeien finom nasihoz jutunk, és zsebelhetjük befelé a dicséreteket a családtagoktól. Ezért nagyon örültem, amikor megláttam a Nők Lapja Konyhában ezt az egyszerű, de nagyszerű gyömbéres csokitortát. Semmi különös, csak egy finom süti, de annak nagyon jó!

Gyömbéres csokitorta


Hozzávalók:
- 12 dkg vaj
- 5 dkg étcsoki
- 4 tojás
- 10 dkg cukor
- 10 dkg liszt
- 5 dkg kakaópor
- 1 tk őrölt gyömbér
- porcukor a tetejére
Elkészítés:
Kivajazunk és lisztezünk egy 26 cm-es tortaformát (előre szólok, hogy ebből a mennyiségből alacsony torta lesz, aki nagyot szeretne, duplázza a mennyiséget!).
Egy kis lábosban összeolvasztjuk a vajat és a csokit.
A tojásokat elkeverjük a cukorral. Egy kisebb tálban elkeverjük a lisztet és a kakaóport, óvatosan belekeverjük a tojásos cukorba. Mehet bele a vajas csoki és az őrölt gyömbér. És ennyi volt részünkről a meló, a többi már  a sütő dolga. Beleöntjük a tésztát a tortaformába, betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és kb. 20 perc alatt készre sütjük (tűpróba!). Akkor jó, ha a közepe még remegős marad, így lesz finom szaftos a kihűlt süti.
Ha kihűlt a torta, megszórjuk porcukorral a tetejét, szeleteljük, kedv és ízlés szerint habbal, gyümölcsökkel, lekvárral tálaljuk és már habzsolhatjuk is.


Jó étvágyat!

2015. március 18., szerda

Bounty szelet



Teljesen mást akartam sütni, de atyám beállított egy isteni finom nasival, ami rekord idő alatt elfogyott, és naná, hogy én is azonnali hatállyal el akartam készíteni. Amikor végigolvastam a receptet, láttam, hogy csak kicsit bonyolult, de egyáltalán nem nehéz elkészíteni, ezért semmi akadálya sem volt annak, hogy nekiálljak a sütinek. Valóban kicsit macerás volt, de megérte, mert isteni finom lett a végeredmény! Vigyázat, azonnali függőséget okoz!

Bounty szelet

Hozzávalók:
Barna tészta:
- 30 dkg liszt
- 2 ek kakaópor
- 1 cs sütőpor
- 12,5 dkg vaj
- 15 dkg porcukor
- 1 tojás
- 2 ek tejföl
Kókuszos réteg:
- 6 tojásfehérje
- 15 dkg porcukor
- 25 dkg kókuszreszelék
Krém:
- 6 tojássárgája
- 3 ek liszt
- 3 dl tej
- 15 dkg vaj
- 15 dkg porcukor
- 1 cs vaníliás cukor
Tetejére:
- 20 dkg tortabevonó
- 2 ek étolaj
- 5 dkg kókuszreszelék
Elkészítés:
Először is nem esünk kétségbe, nem olyan bonyolult ez, csak neki kell állni, fog ez menni, mint a karikacsapás! Essünk is neki, mielőtt meggondoljuk magunkat!
Egy nagy tálban összekeverjük a lisztet a sütőporral, a cukorral és a kakaóporral. Ezt elmorzsoljuk a hideg vajjal, hozzáadjuk a tojást és kevés tejföllel jól nyújtható tésztát gyúrunk. 
Egy közepes tepsit kibélelünk sütőpapírral.
A tésztát kétfelé osztjuk, az egyiket lisztezett felületen kinyújtjuk és a tepsi aljára simítjuk.
A tojásokat szétválasztjuk. A sárgájákat egy kis tálban a hűtőbe tesszük, amíg felhasználjuk. A fehérjékből a cukorral kemény habot verünk, majd óvatosan beleforgatjuk a kókuszreszeléket. A masszát rákenjünk a tepsiben lévő tésztára. 
A barna tészta másik felét is kinyújtjuk, és a kókuszos masszára helyezzük. A tepsit betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!), majd kihűtjük.
A krémhez egy lábosban csomómentesre keverjük a tojássárgájákat, a lisztet és a cukor felét, miközben fokozatosan hozzáadjuk a tejet. Állandóan kevergetve sűrű krémet főzünk belőle, majd kihűtjük. A porcukor másik felét habosra keverjük a vajjal és a vaníliás cukorral, és a kihűlt főzött krémhez keverjük. Ezt az elegyet rákenjük a kihűlt tésztára, majd betesszük a hűtőbe a sütit legalább fél órára, hogy egy kicsit megdermedjen.
A tortabevonót vízgőz fölött megolvasztjuk, elkeverjük az étolajjal és rásimítjuk a sárga krém tetejére. Jól megszórjuk kókuszreszelékkel. Egy éjszakára mehet a hűtőbe, másnap szeleteljük és habzsoljuk. Mennyei finomság, megéri a macera!

Jó étvágyat!

2015. március 17., kedd

Rakott sárgarépa



Kicsit túltoltam a sárgarépát (=egy olyan ételhez szereztem be ipari mennyiséget, amit végül nem készítettem el), és mivel már nagyon a végét járták szegények, sürgősen ki kellett találnom, hogy mi legyen velük. Szerencsére eszembe jutott, hogy éppen aznap posztoltak egy rakott répás fényképet a palo facebook csoportban, gyorsan megkerestem, és azonnal megtetszett az ötlet, hogy az általam rajongásig szeretett rakott krumpli került újragondolásra ezzel a hozzávalóval. Nem gondolkodtam sokáig, már álltam is neki az ételnek, amely nagyon finom lett, felvéve a kedvencek közé!


Rakott sárgarépa


Hozzávalók:
- 10 db tojás
- 1 szál kolbász
- 2 kg sárgarépa
- vaj a tál kikenéséhez
Elkészítés:
6 db tojást keményre főzünk (fazékban vizet melegít, tojásokat beletesz, gyufát rak a vízbe, hogy ne pukkadjanak ki, 10 percig főz, kiszed, kihűt, ennyi).
A sárgarépákat meghámozzuk, felkarikázzuk, lobogó forró vízbe tesszük és puhára főzzük, leszűrjük.
A kihűlt tojásokat tojásszeletelővel vékony karikákra vágjuk, a kolbászt felkarikázzuk.
Egy jénait kivajazunk, a répa felét az aljára és az oldalára sorakoztatjuk, mehet rá a felszeletelt tojás fele, a kolbászkarikák, a tojás másik fele, végül az egészet betakarjuk a répa másik felével. A maradék négy tojást villával felverjük egy kisebb tálban és egyenletesen ráborítjuk a rakott répa tetejére. 180 fokra előmelegített sütőben kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!). Egyszerű, de nagyszerű finomság, vigyázat, függőséget okoz!


Jó étvágyat!

2015. március 16., hétfő

Fahéjas-diós csiga


Csigafüggésem még mindig végtelen, bármilyen variációt nagyon szívesen kipróbálok a műfajban. Azonban most kivételesen semmi extrára nem vágytam, csak egy sima diós tekercset szerettem készíteni reggelire. Nem kellett sokat keresnem a receptet, az egyik Nők Lapjában már korábban kinéztem magamnak ezt a fahéjas-diós változatot. Tényleg semmi különös nincs benne, egyszerűen csak  finom!

Fahéjas- diós csiga

Hozzávalók:
Tésztához:
- 50 dkg liszt
- 5 dkg puha vaj
- 1 tk só
- 3 dl tej
- 2,5 dkg élesztő
- 5 dkg cukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1 citrom reszelt héja
- 1 tojássárgája
Töltelékhez:
- 20 dkg darált dió
- 10 dkg cukor
- 1 tk fahéj
- 10 dkg olvasztott vaj
Elkészítés:
A tejet mikróban meglangyosítjuk, belekeverünk 1 tk cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, felfuttatjuk.
A lisztet egy nagy tálba tesszük, elkeverjük a cukrokkal és a sóval, hozzáreszeljük a citrom héját, hozzáadjuk a puha vajat, a tojássárgáját, végül az élesztős tejet. Ruhaujjat felgyűr, tésztát begyúr, tiszta konyharuhával letakar, 30 percet keleszt.
A vajat megolvasztjuk, a töltelékhez egy kisebb tálban összekeverjük a darált diót, a cukrot és a fahéjat.
Lisztezett felületen kinyújtjuk a tésztát, megkenjük az olvasztott vajjal, egyenletesen elosztjuk rajta a tölteléket. Bejgliszerűen feltekerjük, felszeleteljük, a csigákat sütőpapírral borított tepsire sorakoztatjuk, a változatosság kedvéért ismét letakarjuk tiszta konyharuhával, újabb 30 perces kelesztés következik.
A sütőt előmelegítjük 180 fokra, a csigák tetejét lekenjük felvert tojással, betoljuk a sütőbe, és kb. 20 perc alatt készre sütjük (tűpróba!). Egy pohár tejjel/kakaóval/kávéval mennyei reggeli/vacsora!


Jó étvágyat!

2015. március 15., vasárnap

Bundáskenyér sütőben sütve


Ki nem állhatom a bundáskenyeret, még soha életemben nem próbálkoztam vele, annyira nem szeretem a látványt, ahogyan az olajban tocsog a tojásos kenyér. Meg nem fordult a fejemben, hogy esetleg sütőben is lehetne sütni, amíg meg nem láttam az ínycsiklandozó fényképeket Gizinél, azonnal beleszerettem a receptbe. Habár ritkán fogyasztok mostanában fehér kenyeret (a kilók és az egészség, ugye), de most gondolkodás nélkül a legrusztikusabb veknit vettem le a Sparban a polcról. Alig vártam, hogy hazaérjek, sütő beizzít, percek alatt előkészít, sütőbe betol, ájuldozik az illatokon, alig várja, hogy elkészüljön, gyors fotó, és már kezdődhetett is a habzsolás. Isteni finom lett a végeredmény!

Hozzávalók:
- 4 nagy szelet kenyér
- 4 db tojás
- 2 dl főzőtejszín
- 10 dkg sajt
- só, bors
- szerencsendió
- 5 dkg vaj
Elkészítés:
A 4 kenyeret félbevágjuk. A .sajtot lereszeljük
Egy közepes tepsit kivajazunk. 
Egy tálban elkeverjük a tojásokat a főzőtejszínnel, sózzuk, borsozzuk, szerencsendiót reszelünk rá, majd kézi habverővel alaposan elkeverjük.
Négy kenyérszeletet egyenként megáztatunk a tejszínes tojásban, majd belehelyezzük a kivajazott tepsibe. Ezután a maradék 4 szelet kenyeret szintén megáztatjuk, majd ráhelyezzük a tepsiben tanyázó kenyérszeletek tetejére.
Végül a megmaradt tejszínes tojást ráöntjük a kenyérszeletekre, majd megszórjuk a reszelt sajttal.
A tepsit betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és addig sütjük, amíg a tojás és a sajt rásül a kenyérszeletekre, és szép pirosas színt kap ( kb. 15 perc).
Langyosra hűtjük, tányérra szedjük, megszórhatjuk petrezselyemmel, és addig esszük, amíg tart. Mennyein finom reggeli/vacsora!


Jó étvágyat!

2015. március 14., szombat

Somlói galuska



Atyám kedvenc süteménye a somlói galuska, bármikor bármennyit meg tud enni belőle. Én is nagyon szeretem ezt a finomságot, azonban eddig összesen egyszer készítettem el itthon, és bár mennyeire sikeredett, annyira bonyolult volt, hogy azóta sem kísérleteztem vele. Ezért nagyon megörültem, amikor a Vidék íze című újságban találkoztam egy olyan recepttel, amelyhez nem kell három lapot sütni, több krémet készíteni, és bónuszként még a mélyhűtőben aggasztó módon felhalmozódott tojásfehérjék számát is csökkenteni lehet vele. Éppen ezért azonnal tudtam, hogy én ezt bizony gyorsított ütemben el fogom készíteni. Így is történt, viszonylag gyorsan megvoltam a sütivel, és bár egy kicsit csalódott voltam, mert kevesebb csoki volt benne, mint amennyit megszoktam ebben az édességben, a végeredmény mindenért kárpótolt: isteni finom lett!

Somlói galuska



Hozzávalók:
Piskótához:
- 4 tojás
- 4 ek cukor
- 2 ek víz
- 3 ek liszt
- 3 ek darált dió
- fél csomag sütőpor
Tetejére:
- 2 marék dió
- 4 dl tejszín
- 2 ek porcukor
- 2 ek rum
Öntethez:
- 10 dkg étcsoki
- 1,5 dl tejszín
- 1 ek rum
Vaníliás krémhez:
- 4 tojásfehérje
- 6 ek cukor
- 4 dl víz
- 2 cs vaníliás pudingpor
- 1 cs vaníliás cukor
Elkészítés:
Nem meglepő módon a piskótával kezdünk. A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéből 4 ek cukorral és 2 ek vízzel kemény habot verünk. Hozzákeverjük a sárgáját. Egy kisebb tálban összekeverjük a lisztet, a sütőport és a darált diót, óvatosan beleforgatjuk a tojásos elegybe. Egy közepes tepsit kibélelünk sütőpapírral, beleöntjük a tésztát, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük (tűpróba!).
A két maréknyi diót durvára vágjuk és egy száraz serpenyőben illatosra pirítjuk.
Az öntethez gőz felett összeolvasztjuk a csokit a tejszínnel, majd hozzáadjuk a rumot. Félretesszük.
A vaníliás krémhez habbá verjük a tojásfehérjéket 3 ek cukorral. Közben a vaníliás pudingport megfőzzük a vízben. Hozzákeverünk 3 ek cukrot és a vaníliás cukrot. Levesszük a tűzről, óvatosan beleforgatjuk a tojáshabot, majd takaréklángra visszatesszük és folyamatosan kevergetve pár percig főzzük. Langyosra hűtjük.
A 4 dl tejszínt kemény habbá verjük 2 ek porcukorral.
És már csak az összeállítás van hátra. A piskótát kis kockákravágjuk. Egy üvegtálba teszünk a felét, meglocsoljuk a rum felével, mehet rá a krém és a tejszín fele, kevés csokiöntet. Ezután következik a piskóta másik fele, rálöttyintjük a rum másik felét, a krém és a tejszín másik fele következik, majd meglocsoljuk a csokiöntettel. Megszórjuk a durvára vágott dióval, egy éjszakára mehet a hűtőbe, másnap szeleteljük és habzsoljuk. Nagyon durván finom!

Jó étvágyat!

2015. március 13., péntek

Spenótos brownie



Mert nem csak édes brownie létezik, hanem sós is! Megrögzött édesszájúként  meg sem fordult a fejemben, hogy ebben a műfajban is próbálkoznom kellene, aztán egyszer csak szembe jött velem egy fotó a facebook-on, és azonnal beleszerettem abba a gyönyörű zöld színbe! Szeretem a spenótot, de egészen eddig nem is gondoltam rá, hogy sütiben is fel lehetne használni. Aztán végigolvastam a receptet a Nosaltyn, és tudtam, hogy elvesztem, nekem ez kell!! Gyorsan elkészült és bár voltak fenntartásaim, de bátran megkóstoltam, és csak azt tudom mondani, hogy nagyon finom!


Spenótos brownie


Hozzávalók:
- 45 dkg mirelit spenót
- 1 nagy vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 12,5 dkg liszt
- só, bors
- fél cs sütőpor
- 2 db tojás
- 2,5 dl tej
- 11,5 dkg vaj
- 20 dkg mozarella sajt
- reszelt sajt a tetejére
Elkészítés:
Egy nagy tálba tesszük a felolvasztott spenótot, hozzáadjuk a finomra vágott hagymát és apróra vágott fokhagymát. 
Egy kisebb tálban összekeverjük a lisztet, a sütőport, és egy csipet sót.
Egy másik tálban (csak hogy legyen mit mosogatni) elkeverjük a tejet, a felolvasztott vajat és a tojásokat. A spenótos keverékhez adjuk a lisztes és tejes elegyet. A mozarellát felkockázzuk, belekeverjük a tésztába, sózzuk, borsozzuk. Egy közepes tepsit kibélelünk sütőpapírral, beleöntjük a tésztát, betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, ahol kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!). Kihűtjük, szeleteljük, megszórjuk reszelt sajttal és már habzsolhatjuk is a finomságot!


Jó étvágyat!