2013. március 30., szombat

Répás zöldborsófőzelék

Most, hogy végre nem a havas tájat kell néznem, kezd végre húsvéti hangulatom lenni. Mivel nálam húsvét=répa, amikor Vidék íze c. újságban megláttam ezt a főzelékreceptet, azonnal nekiálltam elkészíteni. Érdemes kipróbálni, sokkal finomabb, mint a "sima" zöldborsófőzelék!

Sárgarépás zöldborsófőzelék
Hozzávalók:
-  40 dkg fagyasztott zöldborsó
- 1 nagyobb sárgarépa
- 2 dl tej vagy tejszín
- 0,5 dl olaj
- 2 ek liszt
- só
- cukor
- 1 dl víz
- 1 csokor petrezselyem zöldje (nálam szárított petrezselyem volt)
Elkészítés
A sárgarépát meghámozzuk. apró kockákra vágjuk. Felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, majd feltesszük főni. Ha már félig puha, hozzáadjuk a fagyott borsót. Hozzáöntjük a tejet (tejszínt). Kis tányérban 2 ek lisztet elkeverünk 1dl vízzel, és ha már puha a borsó és a répa, folyamatos keverés közben hozzácsurgatjuk a főzelékhez. Hozzáadjuk a petrezselyemzöldet, ízlés szerint sót és cukrot, és néhány percig forraljuk a főzeléket.
Ennyi, készen vagyunk, kihűtjük, és ízlés szerinti körettel (részemről főtt virslivel) jóízűen elfogyasztjuk.
Jó étvágyat!

2013. március 28., csütörtök

Répás-csokis kenyér

Nekem semmi húsvéti hangulatom nincs, nektek? Porzik a hó a csizmám alatt, még a nyuszit sem lehet megtalálni ebben a nagy fehérségben! Igaz, hogy nemsokára kezdődik a Trónok harcának  következő évada (már csak néhány nap!), vagyis közeleg a tél, de innen üzenem neki, hogy az éj sötét és tele van iszonyattal,  ne ébreszd fel a bennem mélyen alvó sárkányt, hogy a Mások vinnének el! Irány az Északi-s(t)ark, az Éjjeli Őrség kísérjen utadon! 
Addig is, amíg a tél eljut idáig a forgatókönyvben, nekünk más módot kell keresnünk arra, hogy húsvéti hangulatba kerüljünk. Én ezt a finom kenyeret ajánlom, amelyre Trollanyunál bukkantam:

Répapürés csokis kenyér
Hozzávalók:
- 4 tojás
- 10 dkg cukor
- 5 dkg barna cukor
- 1 tk fahéj
- csipet só
- 30 dkg répa (4 db közepes répa)
- 0,5 dl olaj
- 0,5 dl narncslé
- 35 dkg liszt
- fél csomag sütőpor
- 15 dkg apróra vágott étcsoki
Elkészítés
Először a répapürét készítjük el. A répát felöntjük bő vízzel, puhára főzzük, majd még melegen hozzáadjuk a narancslevet, nekiesünk a botmixerrel és pürésítjük. 
A tojásokat a cukrokkal habosra keverjük. A lisztet elvegyítjük a sütőporral, a fahéjjal, és a sóval. A répapürét a tojásos keverékhez adjuk, majd hozzácsurgatjuk az olajat, és hozzáadjuk a lisztet. Végül az apróra vágott csokit is beleforgatjuk a tésztába.
Előkapjuk a püspökkenyér formát, kivajazzuk, beleöntjük a tésztát, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!).
Megpróbáljuk megvárni, míg kihűl (nem fog sikerülni, de próbálkozni azért lehet), felszeleteljük, és mély, hosszú, tavaszra várakozó sóhajok közepette elfogyasztjuk.
Jó étvágyat!


 


2013. március 27., szerda

Pischinger szelet

Szeretitek a csokis nápolyit? Én imádom! Már régen terveztem, hogy kipróbálom a házi változatot is, de mindig halogattam. Miért? Azt hittem, macerás dolog nápolyit készíteni, hát nem egyszerűbb levenni a polcról a boltban? A dolog ennyiben is maradt, és ez így mehetett volna az idők végezetéig, ámde Zsuzsika egyszer virtuálisan kis kezébe vette a Kifőztük c. újságot, és azonnal szerelembe esett ezzel a sütivel. Az egész nápolyi megvolt pár perc alatt, csak egy éjszakát kellett kibírni (hogy az milyen hosszú volt..), majd fel lehetett vágni és be lehetett habzsolni a finom csokis nasit. Sokkal finomabb, mint a bolti változat, mindenkinek ajánlom, hogy próbálja ki!

Pischinger szelet
Hozzávalók:
 - 1 csomag 6 lapos ostyalap
A krémhez:
- 20 dkg vaj
- 10 dkg porcukor
- 30 dkg étcsoki
- 1 dl tejszín
- csipet só
A tetejére:
- 5 dkg pörkölt sós mogyoró (vagy sima mogyorót száraz serpenyőben megpirítunk)
Elkészítés
A mogyorót durvára vágjuk.
A krém hozzávalóit egy tálba tesszük, vízgőz fölött összeolvasztjuk, kicsit kihűtjük.
Az ostyalapokat egyenként megkenjük a krémmel, a tetejére csoki kerüljön (nekem elsőre nem sikerült ez a mutatvány, három pénzügyes diplomával nem voltam képes hatig számolni, betegre nevettem magam magamon), és erre rászórjuk a durvára vágott mogyorót. 
Készen vagyunk, irány a hűtő egy éjszakára, hihetetlen önmérsékletet mutatva csak nézegetjük reggelig (de azt gyakran, azt garantálom!), aztán felszeleteljük és csodálkozva nézzük, milyen gyorsan fogy..
Jó étvágyat!





2013. március 26., kedd

Mézes-tefjölös pohárkrém

Már régen megvettem Varga Gábor Desszert szerelem című könyvét, de olyan jól sikerült elraknom, hogy csak múlt héten találtam meg (természetesen teljesen mást kerestem, de ez így szokott lenni..). Azonnal betelepültem egy fotelbe, és végiglapoztam a könyvet. Nagyon tetszett, mert könnyen elkészíthető, mégis látványos, különleges finomságokat tartalmaz, fázisfotókkal, amelyek a hozzám hasonló kezdőknek nagy segítséget jelentenek a konyhai botladozások közepette.
Sok nasi fog készülni a könyvből az biztos, azonban egy receptbe azonnal beleszerettem, és  muszáj volt azonnal elkészítenem. Néhány perc "munka", egy éjszakai hűtés, és már falatozhattam is. Hihetetlen, hogy milyen finomságokat lehet készíteni teljesen hétköznapi hozzávalókból, nézzétek csak:

Mézes-tejfölös pohárkrém
Hozzávalók:
- 1 nagy doboz tejföl
- 3 ek méz
- egy doboz őszibarackbefőtt (bármilyen gyümölcsöt lehet használni)
- fél csomag vajas keksz darabokra törve
Elkészítés
Miután rákészültünk az előttünk álló kihívásokra, elkeverjük a mézet a tejföllel. Előkapunk néhány poharat vagy bögrét, és szorgalmasan rétegezni kezdünk: mézes tejföl, keksz, gyümölcs, amíg kitart a pohár.
És ennyi! Éjszakára hűtőbe tesszük kis poharainkat, majd másnap reggel bekanalazzuk a finom nasit.
Jó étvágyat!



 


2013. március 25., hétfő

Narancsos csiga

Az influenza lassan, de biztosan áthaladt az egész családon, már az utolsó védvonalakra szorult őbetegsége. Hagymatea és narancs voltak a mi fegyvereink, mellyel legyőztük az ellent (na meg ágynyugalom és végtelen tévézés..). A narancsra egy idő már rá sem tudtam nézni, intravénásan meg annyira mégsem jó ötlet beadagolni a szervezetbe, viszont kell a vitamin, úgyhogy köztes megoldást kerestem, amit meg is találtam a Nők Lapja Konyhában:

Narancsos csiga
Hozzávalók:
A tésztához:
- 2 dl langyos tej
- 1 cs instant élesztő
- 12 dkg + 3 ek puha vaj
- 5 dkg cukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 55 dkg liszt + a nyújtáshoz
- fél tk só
- fél tk fahéj
- fél tk őrölt szerecsendió
- 1 narancs reszelt héja
- 2 tojás
- kevés olaj
A töltelékhez
- 20 dkg cukor
- fél tk fahéj
- negyed tk őrölt szerencsendió
- negyed tk őrölt gyömbér
- 1 narancs reszelt héja + 1,5 narancs leve
A mázhoz:
- 10 dkg natúr krémsajt
- 10 dkg porcukor
- 1 narancs reszelt héja+1,5 narancs leve
Elkészítés
Nem kell megijedni a hozzávalók listájától, egyáltalán nem bonyolult elkészíteni ezt a finomságot.
A tésztához a langyos tejet, az élesztőt, a vajat, a cukrot, a vaníliás cukrot és 10 dkg lisztet nagy tálba tesszük. Összedolgozzuk, hozzáadjuk a fűszereket, a sót, a narancs héját, a tojásokat és a maradék lisztet. A tésztát bedagasztjuk, majd tiszta konyharuha, meleg hely, fél óra kelesztés.
A töltelékhez összekeverjük a cukrot a fűszerekkel, majd a narancs héját. Végül annyi narancslevet csurgatunk hozzá, amennyitől vizes homok állaga lesz a masszának.
Ha megkelt a tészta, lisztezett felületen téglalapot nyújtunk belőle. Megkenjük 3 ek olvasztott vajjal, majd egyenletesen eloszlatjuk rajta a tölteléket. Feltekerjük, késsel felvagdossuk, majd a csigákat sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk. Tiszta konyharuha, a változatosság kedvéért újabb félórás kelesztés. Majd 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk a csigákat, ahol kb. fél óra alatt készre sütjük őket.

A mához a krémsajtot kikeverjük a cukorral, narancshéjjal és a narancslével. A még meleg csigákra kenjük, kicsit hagyjuk, hogy rászáradjon, majd bemeséljük magunknak, hogy a csiga magunkhoz vételével az egészségünkért teszünk, és ezzel a megnyugtató tudattal elpusztítjuk a kis narancsos finomságokat.
Jó étvágyat!


2013. március 22., péntek

Házi krémtúró

Gyermekkorom kedvenc nasija a dobozos krémtúró volt, amelyből mindig gyorsított ütemben tüntettem el a beltartalmat. Ma is lehet hasonlót kapni a boltban, de az íze közel sem ugyanolyan, mint amire olyan szívesen emlékszem vissza. Amikor a Nők Lapjában megláttam a vaníliás házi krémtúró receptjét, elemi erővel tört rám a vágy, hogy ezt a kis finomságot most és azonnal elkészítsem. Bár kicsit tartottam attól, hogy az íze nem lesz az igazi, szerencsére pozitívan csalódtam: nagyon finom volt, és prousti hatást gyakorolt rám: belemélyedtem a családi fényképalbumokba, és jót nosztalgiáztam múlt ifjúságom tündértaván..
Próbáljátok ki ti is ezt kis retró édességet, mert igaz, hogy múlnak a gyermekévek, de van mégis csillagfényű álomvilág, amit egy finom falattal mindig vissza lehet idézni...

Vaníliás krémtúró
Hozzávalók:
- 4 tojássárgája
- 10 dkg cukor
- 4 dl tej
- 1 tk vaníliakivonat (vagy egy vaníliarúd kikapargatott belseje)
- 50 dkg túró
- 10 dkg mazsola (mi nem szeretjük, ezért kihagytam belőle)
Elkészítés
Nem sokkal bonyolultabb, mint levenni a dobozt a bolt polcáról, de összehasonlíthatatlanul finomabb:  a tojássárgáját és a cukrot fehéredésig keverjük. Hozzáadjuk a tejet és a vaníliát. Lassú tűzön, folyamatosan kevergetve melegítsük sűrűsödésig a vanílíakrémet. Hűtsük ki, majd keverjük hozzá a túrót. Kapjuk elő a botmixert, és pürésítsük a keveréket. És ennyi, készen vagyunk: kis bögrékbe vagy poharakba kanalazzuk a túrókrémet, egy éjszakára a hűtőbe tesszük, másnap reggel pedig behunyt szemmel, lassan befalatozzuk.
Jó étvágyat!

 

2013. március 21., csütörtök

Csók a családnak!

Mit tehet az ember lánya, ha szembesül azzal a ténnyel, hogy a mélyhűtőjében kezelhetetlenné vált a tojásfehérje mennyisége (=nem lehet becsukni az ajtót, annyira dugig van a tárolóedény lefagyasztott tojásfehérjével)? Miután túlesett a menetrendszerű kétségbeesésen (atyaég, hogyan sikerült ennyit felhalmozni, miért nem tűnt fel ez eddig, most mit csináljak?), eszébe ötlik, hogy milyen régen evett a kis család habcsókot. Innentől kezdve már csak egy lépés a hirtelen felismerés, hogy  Móni Váncza blogján milyen jó kis receptet látott, amit muszáj kipróbálni. Miután így végigáramoltatta magán a csít, az ember lánya lehiggad, megnyugszik, receptet elővesz, sütit megsüt, eredményt behabzsol. 

Csokoládés csók
Hozzávalók:
- 30 dkg porcukor
- 5 tojás fehérje
- 1 ek reszelt csoki (legközelebb többet használok, mert sem a süti színén nem látszott a csoki, és érzeni sem lehetett nagyon az ízét)
- 1 cs vaníliás cukor
- 1/2 citrom leve
Elkészítés
A hozzávalókat egy keverőtálba tesszük, és kézi mixerrel kemény habot verünk belőle. Előkapunk egy habzsákot, belehalmozzuk a habot, és szép halmocskákat nyomunk belőle egy sütőpapírral bélelt tepsire.
Aki szeretne, tehet a tetejére mogyorót vagy fél mandulát vagy diót, nekem "pőrén" jobban tetszett, úgyhogy úgy maradt.
Mi befejeztük a munkát, a továbbiakban a sütő dolgozik helyettünk: 120 fokos sütőben kb. fél órán keresztül szárítjuk a kis csókokat. Akkor jó, ha a külseje teljesen szilárd, a belseje viszont még egy kicsit lágy (tűpróba!). Nincs más hátra, mint elfalatozni a kis csókokat.
Jó étvágyat!

2013. március 19., kedd

Bakewell sajttorta

Néhány éve Londonban töltöttem egy hosszú hétvégét. Teljesen lenyűgözött a város, alig várom, hogy visszamenjek, azonban az angol konyháról ugyanezt nem mondhatom el. Konkrétan pizzán éltünk abban a néhány napban, mert annyira ehetetlennek találtuk a szállodában feltálalt ételeket. Akkor azt gondoltam, egy életre végeztem az angol konyhával. Nos, azóta kicsit kupálódtam a főzőkurzusokon, és rájöttem, hogy rengeteg ízt, zamatot lehet felfedezni a hagyományos angol ételekben.
Ezért amikor a BBC Good Food magazinban megláttam ezt a sajttorta receptet, azonnal tudtam, hogy ezt nekem ki kell próbálnom. A Bakewell torta hagyományos angol sütemény, ami egy Bakewell nevű városkából származik. Omlós tészta, gyümölcslekvár és mandulás krém (frangipane) a fő alkotóelemei.
Angol sütihez stílszerűen angol filmet fogyasszunk: a hétvégén láttam a Hawking c. filmet (a részletes véleményem ITT), mindenkinek ajánlom, hogy nézze meg, érdemes!
 
Bakewell sajttorta
Hozzávalók:
- 20 dkg amaretti keksz
- 10 dkg pirított, szeletelt mandula
- 1/2 tk mandulakivonat
- 10 dkg olvasztott vaj
- 1 kg mascarpone (egyszer élünk!)
- 25 dkg cukor (nem mondtam, hogy fogyókúrás süti..)
- 4 ek liszt
- 1 tk vaníliakivonat
- 3 tojás
- 20 dkg tejföl
- egy kis üveg cseresznyelekvár
Elkészítés
Nem bonyolult, csak oda kell figyelni rá.
Egy tortaformát kivajazunk, az alját kibéleljük sütőpapírral. A sütőt előmelegítjük 180 fokra.
A kekszet 7,5 dkg mandulával összetörjük. Én mozsárban tettem ezt, de persze lehet Nigellásan beletenni egy zacskóba, és nekiesni a sodrófával. Elkeverjük az olvasztott vajjal, és a mandulakivonattal, és belenyomkodjuk a tortaformába, és sütőbe toljuk 10 percre. Tegyük félre, hagyjuk hűlni, amíg elkészítjük a tölteléket.
Egy nagy keverőtálban robotgéppel elkeverjük a mascarponét és a cukrot, aztán hozzáadjuk a lisztet és a vaníliát, egyenként a tojásokat, végül a tejfölt. 
Ezt a keveréket belekanalazzuk a tortalapra úgy, hogy megpöttyözzük a lekvárral (én a krém harmadát ráborítottam a tortalapra, a lekvár felét rádobáltam, majd újabb krémharmad, a lekvár másik fele, és a tetejére a krém harmadik harmada). A tetejét simítsuk el. 
Tegyük a sütőbe, és süssük 10 percig. Ezután vegyük ki a sütőből, szórjuk rá a maradék mandulát, vegyük le a sütő hőmérsékletét 110 fokra, és süssük még 35 percig. Kapcsoljuk ki a sütőt, és hagyjuk benne a tortát 1 órát hűlni (csukott ajtónál), majd az edényfogó kesztyűvel támasszuk ki a sütő ajtaját, és így is hagyjuk hűlni 1 órát. Ezután kivesszük a sütőből a tortát, és szobahőmérsékleten még további egy órát hűtjük, majd mehet egy éjszakára a hűtőbe pihenni.
Másnap reggel szeleteljük a tortát, és porcukorral meghintve, tejszínhabbal tálaljuk.
Kicsit macerás a hűtések miatt, de megéri, mert isteni finom!
Good appetite!



2013. március 18., hétfő

provence-i fűszeres kenyér

A hó helyett most eső esik nálunk, hideg van szél, és agyzsibbasztó szürkeség. Brr, borzasztó. Most kellene repcsire ülni és tavaszillatot szívni egy másik földrészen. Milyen illata van a tavasznak? Bódító, mámorító, vérpezsdítő, lélekemelő. Hogy hol lennék én most  a legszívesebben? Egy levendulamezőn heverésznék egy jó könyv társáságban. Miért pont levendula? Mert levendula=Provence, én pedig nem kevés frankofón vénával rendelkezem. Szóval, irány Provence, az ízek szárnyán:
Provence-i fűszeres kenyér

Hozzávalók:
-  20 dkg liszt
- 15 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 1 dkg vaj
- 0,5 dl olívaolaj
- 2 dkg élesztő
- két csipet só
- zöldfűszerek (részemről szárított kakukkfű, rozmaring és bazsalikom, de kinek mi tetszik)
- 1 fej vörös hagyma
- 2 dl víz
- 2 tk cukor
Elkészítés
Összekeverjük egy tálban a liszteket, hozzámorzsoljuk a vajat és az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot, a zöldfűszereket, az apróra vágott hagymát és az olajat. A vizet meglangyosítjuk, lassan adagoljuk a tésztához, és bedagasztjuk. Tiszta konyharuha, langyos helyen kb. fél óra kelesztés.
Ha megkelt, hozzáadjuk a sót, és átgyúrjuk. 
Püspökkenyér formát kerítünk, kivajazzuk, és beletesszük a tésztát. A tetejére kedv és ízlés szerint szórhatunk magokat, diót. A sütőt bekapcsoljuk kb. 40 fokra, a még hideg sütőbe tesszük a formát, kis tálkában vizet teszünk alá és kb. fél órán keresztül sütjük ezen a hőmérsékleten,  majd felcsavarjuk a hőt 180 fokra és további fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!). 
A konyhából elég hamar szállingózni kezd a hagymás, olívás, fűszeres illat, nagyon nehéz kibírni, amíg elkészül a kenyérkénk, de a sütési idő egyszer letelik, a gyomor pedig  betelik..
A recept a La cuisine blogról.
Jó étvágyat!




2013. március 17., vasárnap

Csokis mandulatorta

Nem terveztem sütit sütni a hétvégén, hiszen úgy volt, hogy szombaton Pesten leszek fánksütő kurzuson. Nos, az ismert időjárási körülmények ismeretében meghoztam azt a szomorú, ámde logikus döntést, hogy a kurzust kihagyom. Miután a kérdés eldöntetett, a következő lépcsőfok az volt, hogy kitaláljam,  mégis milyen süti készüljön imigyen a beígért fánk nélkül maradt szerény személyemnek és kis családomnak. Valami egyszerű, ámde nagyon csokis desszertre vágytam. Az aktuális Nők Lapja Konyhában gyorsan rá is leltem a kívánalmaknak megfelelő receptre:

Csokis mandulatorta
Hozzávalók:
- 20 dkg étcsoki
- 20 dkg vaj
- 20 dkg darált mandula
- 5 tojás
- 20 dkg cukor
- fél tk őrölt fahéj
- csipet só
- kakaópor
Elkészítés
A csokit és a margarint vízgőz fölött összeolvasztjuk, majd hozzákeverjük a darált mandulát, kissé hagyjuk kihűlni.
4 tojást szétválasztunk. A fehérjéből kemény habot verünk. A sárgájához hozzáadjuk a maradék egy egész tojást, és a cukrot, habosra keverjük. A tojásos keverékhez adjuk a csokis masszát, és a fahéjat is. Végül óvatosan belekeverjük a habot is. 
Tortaformát vajazunk, lisztezünk, beleöntjük a tésztát, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. fél óra alatt készre sütjük (tűpróba!). 
Ha kihűlt, a tetejét megszórjuk kakaóporral (ízlés szerint, én jó kakaósan szeretem, úgyhogy nem sajnáltam).
Ennyi, elkészültünk, nincs más hátra, mint vágni egy szeletet a tortából, jól megpakolni tejszínhabbal (ennyit megérdemlünk ennyi hólapátolás után!), és szépen lassan befalatozni.
Jó étvágyat!



2013. március 16., szombat

Rántott csirke másként

Egy hét influenza alatt többet néztem tévét, mint az elmúlt egy évben összesen (nem nagyon tudtam mást csinálni, ugye..). Így eshetett meg az, hogy felfedeztem, Mautner Zsófinak, a Chili és Vanília blog gazdájának új főzőműsora indult az egyik tévécsatornán. Mivel nagy tisztelője vagyok Zsófinak (ahogy szoktam volt mondani, főzni Stahl Judittól tanultam meg, az ízeket azonban Zsófi ismertette meg velem), természetesen belekukkantottam a műsorba. És ott is ragadtam rögtön. Egy nem mindennapi rántott csirke készült ugyanis (a video ITT látható), amibe azonnal beleszerettem, és megígértem magamnak, ha megszabadulok az influenzától, ez lesz az első étel, amit el fogok készíteni. Ami azért is nagy kaland volt nekem, mert nem szeretem a rántott csirkét. De ezt muszáj volt kipróbálnom (nem vagyok sima eset, tudom én..). Nos, a recept kipróbálásra került, és mindenkinek csak azt tudom mondani, hogy próbálja ki: sokkal pikánsabb, ízesebb, mint a sima rántott csirke.

Ropogós, omlós rántott csirke
Hozzávalók
- 1 nagy (vagy két kisebb) hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 4 ág friss rozmaring (nekem nem volt, fél tk őrölt rozmaringgal helyettesítettem)
- 1 liter víz
- 1 citrom
- 4 csirkemellfilé (vagy 8 csirke alsócomb, ki mit szeret)
- 25 dkg liszt
- 2,5 dl kaukázusi kefír
- 1 ek sütőpor
- só
- bors
- 1 ek pirospaprika
- negyed ek cayenne bors (én őrölt chilipaprikát használtam helyette)
- olaj a sütéshez
Elkészítés
A pácot előző este elkészítjük. A hagymát apróra vágjuk, olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a fokhagymagerezdeket egészben, majd sózzuk, beletesszük a rozmaringot is, majd felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a citrom levét, majd a keveréket felforraljuk, összefőzzük, kihűtjük.
A csirkéket beletesszük a pácba, egy éjszakát pihen a hűtőben.
Másnap a csirkét kivesszük a pácból, lemossuk, leöblítjük, megszárítjuk.
A liszthez hozzáadjuk a cayenne borsot, a pirospaprikát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
A panírozás a következőképpen néz ki: három tányért kerítünk, az elsőbe ízesített liszt felét, a másodikba a kaukázusi kefírt, a harmadikba az ízesített liszt másik felét tesszük, és szépen bepanírozzuk a csirkéket (nekem nem nagyon jött össze, mentségemre szóljon, hogy nem szoktam panírozni, fog ez jobban is menni idővel, remélem). 
Egy serpenyőt kerítünk, kevés olajat teszünk bele, a bundázott csirkéket elősütjük benne (néhány perc oldalanként bőven elég), majd sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a husikat, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. fél óra alatt készre sütjük.
Én krumplipürét készítettem hozzá, de bármilyen körettel finom. 
Érdemes kalandozni az ízek világában, kíváncsinak lenni nem mentség, hanem állapot!
Jó étvágyat!


 


2013. március 15., péntek

Hawai kalács

A mai napon teljesen úgy éreztem magam, mintha egy katasztrófafilm részese lennék. Reggel űrbéli táj fogadott, ahogy kiléptem az ajtón:
Mindenkit megnyugtatnék, hogy a kutyus nem a fenti képen látható házikóban tartózkodik, természetesen tegnap este óta belső házi őrizetet lát el nálunk:
Aztán az első sokk után azonnal irány a net, hogy máshol mi a helyzet. Aztán elkezdtek folyamatosan áramlani a hírek: Bábolnánál hótorlasz, az M1-esen órák óta állnak az autók, nem járnak nálunk a buszok, és végül jött a hír: lezárták városunkat a hóhelyzet miatt. Mióta élek, nem volt ilyen. Nagyon szürreális élmény ezt hallani. De igazán akkor döbbentem le, amikor megláttam az első fotókat arról, hogy Tatán (a mellettünk lévő városban) már bevetették a hadsereget, konkrétan egy tank megy a főutcán. És ez nem mozi, hanem a valóság..
Viszont ami nagyon meghatott: a facebookon, telefonon azonnal elkezdték szervezni az emberek a segítséget, nem vártak a hatóságokra. Felemelő érzés volt olvasni, látni ezt. Tényleg ünnep volt ez a mai nap ebből a szempontból.
Szerencsére a vészhelyzet már túl van a tetőpontján: a katasztrófavédelem kezd úrrá lenni a helyzeten, ami pedig minket illet, atyám nem mindennapi sportteljesítményt bemutatva hómentesítette az udvart.
Jó lenne most egy meleg helyen lenni, ahol nyoma sincs a hóhelyzetnek, ugye?  Nem is olyan nehéz elérni ezt az állapotot, higgyétek el. A mai reggelim ízvilága egészen Hawaig repített:

Hawai kalács
Hozzávalók:
- 1/4 bögre burgonyapehely (vagy egy közepes krumplit megfőzünk és összetörünk)
- 1/3 bögre cukor
- 1/2 tk só
- 1/2 bögre kókusztej (egy kis konzerv doboz)
- 1/4 tk örölt gyömbér
- 1/4 bögre tej
- 1/4 bögre olvasztott vaj
- 1/2 bögre ananászlé
- 1 egész tojás
- 1 tojás sárgája
- 1 tk vaníliakivonat (vagy egy vaníliarúd kikapargatott belseje)
- 50 dkg liszt
- 1 cs szárított élesztő
Elkészítés
Roppant egyszerű az elkészítése: a lisztet egy nagy tálban elkeverjük az élesztővel, majd hozzáadjuk sót, a burgonyapehelyt (főtt krumplit), cukrot, őrölt gyömbért, a tojást, a tojás sárgáját, majd a kókusztejet, a tejet, az ananászlevet, és az olvasztott vajat, és bedagasztjuk a tésztát. Tiszta konyharuhát kerítünk, langyos helyre tesszük a tálat, és kb. fél óra alatt duplájára kelesztjük a tésztát.
Ha megkelt,  három részre osztjuk, lisztezett felületen kézzel henger formára alakítjuk, majd összefonjuk a három hengert. A tésztát vajazott püspökkenyér formába tesszük, majd letakarjuk és duplára kelesztjük.
Ezután lekenjünk a kalács tetejét tojássárgával, 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és kb. fél óra alatt készre sütjük. Már a sütés során isteni illatok fognak terjengeni a konyhában, ezért kizárt dolog, hogy megvárjuk, míg kihűl, azonnal meg kell kóstolni..
A recept Trollanyutól.
Jó étvágyat!




 




2013. március 14., csütörtök

Reggeli csokis kenyér

Jó estét, jó havazást!
Nálatok is hófehér lepel fedte be a tájat? Milyen szép, és mégis mennyire a pokolba kívánjuk már, nem? A tél már megtette a dolgát, távozzon, mégis mit képzel, hogy még egy utolsó látványos akcióval megzavarja tavaszra hőn áhítozó lelkivilágunkat? Kinek kell a hűvös hideg, meleget akarunk! Vagy legalább valami olyan nasit, ami felmelegít ebben a zimankóban..
Az én napom attól függetlenül is jól indult, hogy reggel szembesültem a hóhelyzettel: jelentősen javult az influenzám (éljen a hagymatea!), és egy finom, kedélyjavító sütit nassoltam reggelire:

Reggeli  csokis kenyér
Hozzávalók:
- 30 dkg finomliszt
- fél csomag sütőpor
- egy csipet só
- 25 dkg puha vaj
- 20 dkg cukor
- 4 tojás
- 1 cs vaníliás cukor
- 3 ek kakaópor
- 0,5 dl tejszín
- 10 dkg étcsoki durvára vágva
Elkészítés
A vajat a cukorral és a vaníliás cukorral felhabosítjuk. Utána egyesével beledolgozzuk a tojásokat, majd hozzákeverjük a tejszínt. Ezután fakanálra váltunk, és hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet, a sót és a kakaóport. Végső lépésként hozzáadjuk a durvára vágott étcsokit. 
Elővesszük püspökkenyér formánkat, kivajazzuk, lisztezzük, beleöntjük a tésztát, majd 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, 20 perc múlva 160 fokra csökkentjük a sütő hőmérsékletét, és kb. 60 perc alatt készre sütjük a sütit (tűpróba!).
Célszerű lenne megvárni, amíg kihűl, de az az igazság, hogy akkora már olyan csokiillat lengi be a konyhát, hogy csak egy dolgot tehetünk: szeleteket vágunk a sütiből, és csak esszük, esszük és esszük..
A recept a Vidék íze c. újságból.
Jó étvágyat!




2013. március 13., szerda

Hagymatea

"Fantasztikus" napokat élünk át én és az influenza. Vasárnap hajnalban érkezett a semmiből a rosszullét, és nagyon ragaszkodik hozzám. Már kipróbáltam minden általam ismert házi gyógymódot, de semmi nem használt. Ámde tegnap kaptam a nagynénémtől egy nagyon jó teareceptet, ami, ha nem is tett csodát, de sokat segített. Ha valaki hasonló cipőben jár, ezt mindenképpen próbálja ki!

Hagymatea
Hozzávalók:
- 1 liter víz
- 1 vöröshagyma
- 1 egész fahéj
- 20 db szegfűszeg
- 3 ek méz
Elkészítés
A vöröshagyma végeit levágjuk, és héjastól félbevágjuk, beletesszük a vízzel együtt egy lábosba. A fahéjat is beletördeljük a vízbe, majd hozzáadjuk a szegfűszegeket.

Fedőt teszünk a lábosra, felforraljuk az elegyet, forrás után kicsit lejjebb vesszük a gázt, és még 5 percig főzzük. Majd elzárjuk a gázt, és 5 percig állni hagyjuk. Ezután egy másik lábosba átszűrjük, kicsit hűlni hagyjuk. Ha már langyos, belekeverjük a mézet is.
Pohárba öntjük, és lassan elkortyoljuk.
Jó étvágyat!




2013. március 9., szombat

Amaretti keksz

A hétvégére olyan sütit néztem ki magamnak, amihez amaretti kekszre van szükség. Naná, hogy sehol nem lehetett kapni. Fél évvel ezelőtt dühöngtem volna egy sort, és egy másik sütit választottam volna, azonban mostanában már jóval több az önbizalmam gasztrotéren: ha nincs keksz, akkor sütünk!
Körülnéztem a neten, és a legjobban az élet napos oldala által készített keksz tetszett meg, nem tétováztam sokat, nekiálltam a projektnek. Nos, a keksz sokkal finomabb, mint amit a boltban lehet kapni, és csupán gyakorlatlanságomnak tudható be, hogy külalakilag vannak hiányosságai. Többet ezt sem veszem boltban, az is biztos!

Amaretti keksz
Hozzávalók:
- 40 dkg mandula, ledarálva 
- 30 dkg porcukor
- 4 tojásfehérje
- 1 tk vaníliakivonat (vagy egy vaníliarúd kikapargatott belseje)
- fél tk mandulaaroma
Elkészítés
Meglepően egyszerű az elkészítése. A darált mandulát és az átszitált porcukort összekeverjük, hozzáadjuk a vaníliakivonatot.  A tojásfehérjét kemény habbá verjük. A tojáshabot óvatosan hozzáadjuk a mandulás keverékhez, belekeverjük a mandulakivonatot. A masszát letakarjuk és 2-3 órára hűtőbe tesszük. 
Ha kipihente magát a tésztánk,  két tepsit kerítünk, kibéleljük sütőpapírral. A masszából kis golyókat formázunk, majd egymás mellé sorakoztatjuk őket a tepsikben (nem kell ellapítani őket!). 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és kb. 15 perc alatt készre sütjük. 
Megvárjuk, míg kihűlnek, majd dobozba csomagoljuk őket, és jól elrejtjük őket a család, de elsősorban saját magunk elől. Elvileg sokáig eláll, de úgyis hamar elfogy..

Jó étvágyat!